Evde Saç Nasıl Boyanır?

Kadınlar hayatlarında periyodik olarak değişiklikler ister. Aynaya baktığımızda kendimizi daha farklı görmek için de ilk iş saçlarımızın rengini değiştiririz. Kuaföre gidecek zaman ya da parayı bulamadığımız zaman ise saç boyamızı evde yaparız.  Peki, saçlarımız için mükemmel sonucu elde etmek için ne yapabiliriz? İşte size işin püf noktaları…

 Doğru Seçimi Yapın

Saçlarınızda hiç denemediğiniz bir rengi direk kalıcı olarak boyamadan önce, geçici boyayla bir deneme yapın. Böylece saç rengi teninize yakışmaz ya da beğenmezseniz geri dönmeniz kolay olacaktır.

 Eğer renginize karar verdiyseniz, artık aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

1- Saçlarınızın Boyanmaya Müsait mi? 

Saçlarınızı boyamadan önce, sağlıklı olup olmadıklarını kontrol edin. Çünkü sağlıklı saçta boyadan alacağınız verim daha yüksektir. O yüzden boya önce saç bakımı işinize yarayacaktır. Kullanacağınız bakım ürünü mutlaka nemlendirici özellikte olsun. Eğer saçlarınız kurumuş, kırılmış ve yıpranmış ise saçlarınızı bir müddet boyamayıp, kırıklarını aldırarak dinlendirmenizi öneririz.

 2- Seçtiğiniz Renk Cildinize Uygun mu? 

Yüzünüzü güzel gösterecek bir saç rengi için cilt ve göz renginiz çok önemlidir. Mesela buğday rengi bir cilde sahipseniz kırmızı, kahve tonları, kestane, bakır gibi renkleri tercih edebilirsiniz. Eğer cildiniz beyaz veya kırmızıya dönükse küllü renkleri tercih edebilirsiniz.
3- Aldığınız Boyanın İçeriğini Biliyor musunuz? 

Saç uzmanları, başlangıçta kalıcı boyaya geçmeden önce 30 yıkamaya kadar dayanan yarı kalıcı boyalarla saçlarınızı boyamayı öneriyor. Ama eğer kalıcı boyayla boyamakta ısrarlıysanız; içerisinde saç bakım kremi olan, damlamayan boyaları tercih edebilirsiniz. Aldığınız boyanın içeriğini mutlaka okuyun ve alerji testinizi yapın.
4- Saçlarınızın Rengini Nasıl Koruyabilirsiniz? 

Kimse saçlarını boyadıktan sonra bir iki banyoda akıp gitmesini istemez. Saç renginizi ve parlaklığını uzun vadede koruma için güneş ışınlarından ve havuz klorundan uzak durun. Çok fazla ısı yayan saç şekillendiriciler de rengin solmasına ve saçınızın kurumasına neden olur. Saçlarınız boyandıktan sonra şampuan ve saç kremi tercihiniz boyalı saçlar için üretilmiş ürünlerden yana olsun. Boyalı saçlar yıpranmaya çok müsait olduğu için saçlarınıza bakım yapmayı ihmal etmeyin.

Dikkat Etmeniz Gerekenler 

  • Saçlarınızı boyamaya başlamadan önce kullanım kılavuzunu okuyun.
  • Boyayı saçınıza sürmeden önce boya için gerekli bütün malzemeleri yanınıza alın.
  • İşinize yaramayan ve üzerinizden kolay çıkan bir bluz veya gömlek giyin ve işinize yaramayan bir havlu kullanın.
  • Alın, ense ve yanak bölgenize değen boyanın çabuk çıkabilmesi için bu bölgelere vazelin sürün fakat vazelin saçlarınıza temas etmesin.
  • Boyayı saçlarınıza eldiven yardımı ile yedirin.
  • Geniş ağızlı tarakla saçlarınızı bölün ve boyayı yedirin.
  • Renginizin tam tutması için saate dikkat edin.

 Bunları Yapmayın

  • Saçlarınız ortalama bir kahverengi ise saç sarartan ya da renk açan maddeler kullanmayın. Bu maddeler saçlarınızın turuncu olmasına neden olur.
  • Çok fazla rüzgâr esen ya da çok fazla ısıveren bir yerde oturmayın. Bu boyanın etkisini artırıp, sonucunuzu etkileyebilir.
  • Beklerken telefonla konuşmayın, dalıp giderseniz vaktin nasıl geçtiğini anlamayabilirsiniz.

Evde Saç Boyama Videosu

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git