Yeşilçam’ın gözü yaşlı anasıydı! Şükriye Atav’ın iki oğlu da kendisinden ünlüymüş! Biri spiker diğeri oyuncu…

Yeşilçam tarihine adını altın harflerle yazdıran Şükriye Atav yer aldığı filmlerde genellikle başrol oyuncusunun yaşlı ve cefakar annesi olarak hafızalara kazınmıştı.

Yeşilçam’ın unutulmaz annelerinden olan Şükriye Atav’ı basma eteği ve hüzünlü yüzü ile tanıdık. 600’den fazla filmde yer alan Atav, kalp yetmezliği nedeniyle 2000 yılında aramızdan ayrılmıştı. Şükriye Atav’ın meğer iki oğlu da kendisinden ünlüymüş. İşte sayısız filme imza atan emektar oyuncunun çocukları…

Şükriye Atav, Yeşilçam’ın unutulmaz analarındandı. Usta filmlerde ya annedir ya da teyze. Çillenmis elleri, nemli gözleriyle hıçkırırken çektigi burnu ile ne de şevkatli bir kadındı.

RESİMLERİ BÜYÜTMEK İÇİN ÜZERİNE TIKLAYIN

Şükriye Atav, başındaki beyaz tülbenti ve basma eteği ile Yeşilçam’ın unutulmaz isimleri arasında yer almayı başarmıştır.

600’den fazla filmde rol alan usta sanatçı 8 Ekim 2000 tarihinde kalp yetmezliği nedeniyle aramızdan ayrıldı. Türk Sinemasının emektar oyuncusu Şükriye Atav’ın spiker ve oyuncu 2 oğlu bulunuyor. İşte Şükriye Atav’ın oğulları Yalçın ve Erdöl Boratap…

Yalçın Boratap

1962-1963 sezonundan bu yana İstanbul Şehir Tiyatroları’nda çalışan Yalçın Boratap’ın, oyunculuğu seçmesinde, annesi Şükriye Atav’ın, içinde yetiştiği Şehir Tiyatroları’nın ve bu Okul’un ustalarının büyük etkisi olmuştur. Televizyon dizilerinde oynamış ve belgesel seslendirmeleri yapmıştır. Halen konuşma ve drama dersleri vermektedir.

Erdöl Boratap

1937 yılında Istanbul’da doğdu. Öğrenimini Galatasaray Lisesi, Kabataş Lisesi ve Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim bölümünde sürdüren Boratap, 1960 yılında Ankara Radyosu’nun açtığı sınavı kazanarak spiker kadrosuna girdi. İki yıllık dikkat çeken çalışmalarının ardından 1963 yılında İstanbul radyosuna geçiş yaptı ve emekli olana dek başarılı hizmetler sundu.

Sonraki yıllarda seslendirme çalışmaları yapan Erdöl Boratap, 1992 yılında Kalkan’a yerleşti ve son yıllarını çok sevdiği bu yörede geçirdi. 75 yaşında hayatını kaybeden Erdöl Boratap, Kalkan’da tiyatro sanatçısı annesi Şükriye Atav’ın yanında toprağa verildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git