Çocuğun ‘bebek nasıl olur?’ sorusuna yanıt

Küçüklükten beri bir ritüel vardır. Bebekleri leylekler getirmiştir. Ama artık yeni çağda ki çocuklar bu ritüele inanmıyorlar. Her şeyin oldukça mantığı içerisindeler. Onları bu tip hikâyeler ile kandırmak pek mümkün olmuyor. Genellikle 4 ya da 5 yaşına geldiklerinde anne ve babalarına çocuklar, bebekler nasıl dünyaya gelir diye soru yöneltmeye başlarlar. Şayet çocuk bu soruyu daha önce size sormamış ise kesinlikle daha sonra sorar mantığı ile siz kendiliğinizden bu tür konulardan bahsetmemeniz gerekmektedir. Çocuk soruyu sorduktan sonra çocuk anne ya da babaya hangisine soruyorsa, kesinlikle hiç beklemeden hemen o anda çok endişelenmeden, çocuğu reddetmeden ya da bir başkasına aktarmadan hemen cevabını vermesi gerekmektedir.

Burada yapılacak olan en basit ve doğru açıklama,  anneden gelen yumurta ile babadan gelen tohumların birleşmesi ile anne karnında bebek oluşur, bebek karın da çok güvenli bir şekilde büyüdükten ve 9 ay beslendikten sonra, annenin bacaklarının arasından ya da karnından bebek dünyaya gelir, demektir.

Çocuklardan bu konu hakkında daha farklı olarak çok soru gelmemektedir. Bazı durumlarda farlılık gösterip te gelebilmektedir. Bu şekilde farklı sorular geldiğinde çok kısa açıklamalar yapmanız gerekmektedir. Bu da şu şekilde olabilir; anne ve baba birbirlerini çok severler ve sevgilerini daha da büyütmek adına bir bebek yapmak isterler. Her zaman her anne baba bebek yapmayı düşünmezler ancak birbirlerini çok sevdiklerinde beraber olurlar, o beraberlik içinde babanın tohumu ile annenin yumurtası birleşip anne karnında ile anne karnında bebek oluşur, bebek karın da çok güvenli bir şekilde büyüdükten ve 9 ay beslendikten sonra, annenin bacaklarının arasından ya da karnından doktor amcaların yardımı ile alınarak bebek dünyaya gelir.

Kız çocuğu ile erkek çocuğa farklı açıklamalar yapmak gerekir mi?

Kız çocuğunuz olsun ya da erkek çocuğunuz olsun sonuçta hangi cinsiyette olursa olsun onlar sizin evladınız olduğu için aynı açıklamaları yapmak durumunda kalacaksınız. Çünkü cinsiyetin bir önemi olmamakla birlikte anlatılan şeyler aynıdır. Önemli olan şey çocuğunuz size bu soruları yönelttiği zaman kesinlikle kızarıp bozarmadan hiç sıkılmadan mahcup bir duruma düşmeden ona direkt cevap verebilmenizdir. Çünkü sıkılır ya da utanırsanız bunu çocuğunuz hemen hissedecek ve bu konunun üzerine daha çok gidecektir. Bu ise anne ya da babayı daha da sıkıntıya sokacaktır. Hiç uzatmadan hemen cevap vermeniz anne için de baba için de en mantıklısıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git