Çeşme’de orman yangını rüzgarla yayılıyor! Yerleşim yerlerine yaklaştı

Muğla’nın Datça ilçesinde öğle saatlerinde başlayan yangın sürerken, saat 13.30 sıralarında İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı’yı alevler sardı. Rüzgarın şiddeti nedeniyle alevler hızla ilerledi. Yangının çıkış nedeni de ortaya çıkarken 7 kişi gözaltına alındı. Yerleşim yerlerine yaklaşan yangına müdahale sürüyor.

Muğla’nın Datça ilçesindeki yangının ardından bu kez İzmir’de dumanlar gökyüzüne yükseldi. Saat 13.30 sıralarında İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı’yı alevler sardı.

GÜNEYE SIÇRADI

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bölgemizde şiddetli rüzgar yangın tehlikesini arttırıyor. Lütfen çok dikkatli olalım” açıklamasında bulundu.

Soyer, “Çeşme Otoyolu’nun güney kısmına sıçrayan yangın Zeytineli çevresinde rüzgarın etkisiyle büyüdü. Ekiplerimizi, orman yangın söndürme ekiplerine takviye olarak buraya yönlendirdik” dedi.

RESİMLERİ BÜYÜTMEK İÇİN ÜZERİNE TIKLAYIN

BAŞKAN DUMANLARIN ORTASINDA KALDI

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, Halk TV canlı yayınına bağlanarak yangın hakkında bilgi verdi. Alev ve dumanın ortasında kalan Oran’ın, konuşmakta zorlandığı görüldü. Ekrem Oran, şu ana kadar 50 hektarın üzerinde çam ormanı, makilik ve fundalığın yandığını belirtti.

İZMİR’DE BİR YANGIN DAHA ÇIKTI

Orman Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada İzmir’in Kınık ilçesinde yangın çıktığı bildirildi. Orman Genel Müdürlüğü, “An itibariyle İzmir/Kınık Orman yangınına 10 dakika içerisinde ilk müdahaleyi gerçekleştirdik. 2 helikopter, 16 arazöz ve 1 dozer cepheye sevk edilmiştir” açıklamasında bulundu.

YANGININ NEDENİ BELLİ OLDU

İzmir’in Çeşme ilçesinde makilik alanda çıkan yangına havadan ve karadan müdahale sürerken, yangının çıkış sebebi de belli oldu.

Yangının, bölgede bulunan bir çiftlikte çalışan işçilerin kaynak yaptığı esnada çıkarttığı kıvılcım nedeniyle çıktığı öğrenildi.

Ayrıca yangında ihmali olan kişiler hakkında adli işlem başlatıldı. Bölgedeki şiddetli rüzgar nedeniyle yangının kontrol altına alınması güçleşirken, ekiplerin alevlerle mücadelesi sürüyor.

7 ŞÜPHELİ GÖZALTINDA

Kaynak sırasında sıçrayan kıvılcımların kuru otları tutuşturması sonucu başlayan yangınla ilgili 7 işçi, güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

İzmir Valiliği, Çeşme ilçesi Karaköy Mahallesi (104 ada 64 parsel) Karahisar mevkisinde, makilik arazi içerisinde 13,07.2022 günü saat 13.25 sıralarında meydana gelen yangınla ilgili açıklamada bulundu.

CAN KAYBI YAŞANMADI

Valiliğin açıklamasında, “Söz konusu yangının, Eski İzmir Yolu kenarında Taşlıtepe Devlet Ormanı’nda Orman Genel Müdürlüğüne ve şahsa ait yaklaşık 2 hektar makilik arazide meydana geldiği, herhangi bir can kaybı ve yaralanmanın olmadığı tespit edilmiştir” denildi.

Yangının ortaya çıkma sebebini açıklayan İzmir Valiliği, Yangının, bir STK tarafından yapım çalışmaları sürdürülen hayvan barınağında çalışan işçilerin kaynak makinesi kıvılcımlarından çıktığı belirlenmiştir. Cumhuriyet savcısının talimatı üzerine olayla ilgili 7 inşaat işçisi yakalanmış ve haklarında tahkikat başlatılmıştır” bilgilendirmesinde bulundu.

YANGINA MÜDAHALE DEVAM EDİYOR

Valiliği açıklaması şöyle devam etti:

“Yangın söndürme çalışmalarına; 2 yangın söndürme uçağı, 5 yangın söndürme helikopteri, 15 arazöz, 6 itfaiye su tanlÖte yandan, yangın bölgesinde; emniyeti sağlamak, trafik akışını düzenlemek ve yangın söndürme faaliyetlerini desteklemek maksadıyla İl Jandarma Komutanlığımız emir ve komutasında; 2 jandarma asayiş komando timi, 2 jandarma TOMA, 5 polis TOMA, 10 jandarma asayiş timi, 11 jandarma trafik timi, 1 istihbarat ve 1 KOM unsuru ile 1 olay yeri inceleme timi görev yapmaktadır.”

2 SİTE TEDBİR AMAÇLI BOŞALTILDI

İzmir’in Çeşme ilçesinde çıkan yangın nedeniyle Ovacık Mahallesi’nde bulunan 2 sitede oturanlar tedbir amaçlı tahliye edildi.

“ÇEŞME ZOR BİR GÜN GEÇİRİYOR”

Çeşme Belediyesi Başkanı Ekrem Oran, sosyal medyada canlı yayın yaparak bölgede devam eden yangınla ilgili bilgi verdi.

Alevlerin 15 metreye kadar yaklaşması nedeniyle tedbir amaçlı boşaltılan 2 siteden birin bahçesinden canlı yayın yapan Oran, “Çeşme çok zor bir gün geçiriyor ama her akşamın bir sabahı var.” diyerek yöre halkına umut verdi. Belediye Başkanı Oran, tahliyeler hakkında da bilgi vererek şunları söyledi:

*Çeşme’de zor bir akşamdayız. Ben şu anda Özpamir sitesinin bahçesindeyim, sınırındayım. Özpamir ve Set-tur sitelerini boşalttık. Çünkü Özpamir Sitesine yaklaşık 50 metre, Ser-tur sitesine de yaklaşık 15 metre kalmıştı.

*Kendi arabası olanlar bölgeyi terk ettiler. Arabası olmayanları da Belediye Sosyal Tesisleri’nde ağırlamak üzere belediye otobüslerimizle aldık. Şu ana kadar ulaşamadığımız vatandaşlarımız varsa yangın bölgesinin hemen dışında belediye otobüslerimiz bekliyor.

*Belediye ikram araçlarımız da orada. Sizleri Belediye Sosyal Tesisleri’ne alıp daha sonra ÇEŞTOB üyesi otellerin tahsis ettiği odalara yerleştireceğiz. Biz bütün ekiplerimizle buradayız. İzmir Büyükşehir Belediyesi, İl Jandarma Komutanlığı, Çeşme Belediyesi, Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı bütün ekipler burada. Müdahale etmeye çalışıyoruz. Çeşme çok zor bir gün geçiriyor ama her akşamın bir sabahı var. İyi akşamlar diliyorum. Geçmiş olsun Çeşme.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git