Zihin (Kafa) Yorgunluğu İçin Öneriler

Kent hayatı ve işin karışıklığından kurtulma saati gelince evinize vardığınız da hem bedenen hem de zihin olarak oldukça yorgun olduğumuzu fark ederiz. Bedensel yorgunluk yatağa yatınca bir süre sonra geçerken zihin yorgunluğunu bu kadar kolay atlatamayız.

Zihnimizin kullanım kapasitesini arttırmak için ne yapmalıyız?

  1. Gün içerisinde ki beslenme şeklimize çok önem vermeliyiz. En önemlisi ise ilk öğün olan kahvaltıdır. Mümkün olduğunca kahvaltıyı atlamamamız gerekmektedir. Diğer öğünlerde ise fast food gibi hazır yiyeceklerden uzak durmamız gerekmektedir.
  2. İmkânlarımız elverdikçe spor yapmak gerekmektedir. Özellikle de yürüyüş zihin yorgunluğuna en iyi gelen spor şeklidir
  3. Yatağa girdiğiniz zaman uyumadan mutlaka 20 dk. kadar bir şeyler okumaya özen gösteriniz.
  4. Zihnimizi yoran ortamlardan, stresten elinizden geldiğince uzak durmaya çalışmalısınız.
  5. Yılda en az 2 kere tatile çıkmalı tamamen zihninizi boşaltacak aktivitelerle uğraşmalısınız.
  6. Eğer yaşadığınız ortamdan çok fazla stres almışsanız ve bu sizi ruhen ve bedenen çökertmiş ise psikolojik yardım almalısınız

Beynin sağ lobunu ve ya sol lobunu kullanmak neyi değiştirir?

Hemen hemen birçok insan beynin sol lobunu kullanmaktadır. Beynin sağ lobu ritim tutma, hayal etme, renkleri, boyutları, hacmi, müziği ayırt etmeye yardımcı olur. Beynin sol lobu ise konuşmak, matematiksel konularda insana yardımcı olur.

Ülkenin eğitiminde beyni sol tarafına hitap eden matematik, fizik, Türkçe, kimya vb. dersler önemsenirken, sağ lobun üstlendiği resim, el işi sanatı gibi dersler için de çok bir önemi yoktur. Bu nedenle biz Türk milleti olarak sol lobu kullanmış ve geliştirmişizdir. Ancak geçmişe baktığımız zaman en başarılı kişiler hem sağ lobu hem de sol lobu birlikte eşit şekilde kullanan kişilerdir.

Zihinsel yorgunlukta kadın ve erkeğin farkı var mıdır?

Tabi ki yoktur. Kadında erkekte zihinsel yorgunluğu eşit şekilde yaşarlar. İki taraf için de zihinlerini dinlendirmeleri şarttır.

Zihni dinlendirmek için ne yapılabilir?

Zihni dinlendirmek adına detoks işlemi yapılabilmektedir. 2 tür detoks vardır. Gıda ve zihinsel detokstur.

Gıda detoksu: zararlı ve hayvansal ağırlıklı yiyeceklerden ve yağlı, kızartılmış yiyeceklerden, alkol ve sigara gibi alışkanlıklardan uzak durulması şarttır. Günlük protein ihtiyacınızı mutlaka bir şekilde almalısınız. Proteini ise olabildiğince baklagillerden almanız gerekir, kırmızı etten mümkün oldukça uzak durmalısınız.

Zihinsel detoksu: zihninizi yoran ve negatif enerji yayan tüm kişi, mekân, topluluk tarzı her şeyden uzak durmalı hatta mümkün olduğu kadar o kişileri ve mekânları kendinizden uzaklaştırmalısınız.

Uykunun zihin yorgunluğuna yararı var mıdır?

Kesinlikle uyku zihni dinlendiren en önemli faktördür. Aynı zamanda biyolojik metabolizmayı düzenlediği için, gerekli olan tüm hormonların eşit bir şekilde salgılanması için uyku beden şart olan en önemli faktördür. Beden için en yararlı uyku ise gece uykusudur. En az 5 en çok 8 saat gece yapılan uyku yeterli olmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git