Adet Geciktirici İlaç Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Kadınların tatil kabusu… Adet döneminin tatile denk gelmesi

Birçoğumuz tatil planımızı çok öncelerden hazırlar ve erken rezervasyonlardan faydalanırız. Bu planları yaparken ise regl dönemimizi dikkate alırız. Ya da çok önemli toplantılarımızı, hayatımızda bizim için önemli olan günleri ayarlarız. Fakat bazen yeme içme alışkanlıklarımız, stres, çok hızlı kilo verme gibi nedenlerle regl dönemimiz şaşar. Peki ya tatilinize veya sabırsızlıkla beklediğiniz günlere denk gelirse? İşte bu duruma çözüm, adet geciktirici ilaç olabilir.

 Adet Geciktirici İlaç Nedir?

Adet geciktirici ilaç, adet kanamalarını geciktirebilmek için kanama üzerinde etkili olan progesteron hormonu olarak etki gösteren bir ilaçtır. Progesteron vücudu hamileliğe hazırlayan hormondur. Eğer hamile kalmadıysanız ve normal regl döngüsündeyseniz bu hormon, rahim duvarındaki atıkların dökülmesini sağlar ve adet olmanıza neden olur. İşte bu etkideki ilaç kullanıldığında regl olunmaz.

 Adet Geciktirici İlaç Nasıl Kullanılır?

İlaç regl başlamadan 3 – 4 gün önce ve günde 3 kere olmak üzere 1’er adet olarak içilmelidir. Alışkanlık haline getirilmediği sürece bu ilaç regl dönemini ertelemede etkili bir yöntemdir. İlaç bırakıldıktan birkaç gün sonra kanama başlar. İlaç sonrası ilk regl biraz ağrılı olabilir. Genelde ikinci reglde her şey yoluna girer.

Eğer ilaç zamanında kullanılmazsa istenen gecikme sağlanamaz. Özellikle kilolu bayanlarda ilaç dozu yetersiz gelebilir ve uygulama başarısız olabilir. İlaç alındığında alkol kullanımının bir sakıncası olmadığı söylense de, ilaç ve alkol alımı arasındaki süreyi uzatmakta fayda vardır.

 Adet Geciktirici İlaç Dozlarından Biri Unutulursa Ne Yapılmalı?

Eğer ilacın gün içindeki bir dozunu atlarsanız, aklınıza gelen ilk dozda unuttuğunuzu da alarak 2 adet için. Eğer almayı unuttuğunuz doz üzerinden bir gün geçtiyse ve leke veya kanama olduysa artık ilacı almayın. Regl başladıktan sonra bu ilaç kullanılmamalıdır.

 Adet Geciktirici İlacın Yan Etkisi Nedir?

Bu ilacın çok bilinen büyük bir yan etkisi yoktur. Kanama miktarında değişme ve göğüste ve vücudunuzda şişkinlikler olabilir. Yalnız daha önce emboli geçiren veya karaciğer sorunları bulunan bayanların kullanmaması gerekir.

 Adet Düzensizliğine Dikkat!

Her kadın, ergenlik çağında adet görmeye başlar. Ve bu durumun kendine has bir tekrarlama süresi ve yaşanma (adet görme) süresi vardır. Adet görme süresi, son adet tarihinden bir sonraki adet görmenin ilk gününe kadar geçen zamanı vurgular. Genelde kadınlarda adet görme süresi 28 gündür fakat 21 ve 32 gün arası adet görme de normaldir. Adet görme süresi ise ortalama 2 gün ve 6 gün arasında değişmektedir. Adet düzensizliği, adet gören kadınlarda kanama süresinin ya da kanama oranının çoğalması ya da azalması gibi durumlarda oluşur. Bu duruma yol açan nedenler ise genelde hormonal olabileceği gibi stres, kilo, depresyon gibi çevresel faktörler de olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git