Bademin bilinmeyen yararları

Bademin bilinmeyen yararları:

Her derde deva bitkilerden biri de badem. Diyoruz ya doğada her şeye bir çözüm üreten bir bitki var. Badem de bunlardan biri. Özellikle kilo vermek konusunda oldukça başarılı bir bitki. Aynı zamanda bel bölgesinde hızlı incelmelere neden oluyor. Ancak uzmanlar uyarıyor ki 15 adetten fazla yememeniz isteniyor.

Amerika da araştırmalar yapılmış ve bu araştırmaların sonucunda günde 15 adet badem yiyen kişi daha hızlı zayıflıyor ve bel bölgesinde incelemeler daha hızlı gözlemleniyor.

10 haftaya yakın bir süre boyunca 2 grup üzerinde yapılan bu incelemeler sonucunda 1. Gruba ana öğünden sonra ki ara öğünlerde badem yedirilmiş. 2. Gruba ise diyet yaptırılmış fakat badem yedirilmemiş.  10 hafta sonunda ise ilk grup yüzde 20 ye yakın kilo kaybı yaşarken ikinci grup ise ancak yüzde 11 lerde bir kilo kaybı gösterilmiş. Aynı zamanda bel bölgeleri ölçüldüğünde ilk grup yüzde 15 lik incelme yaşarken ikinci grup yüzde 8 lerde incelme görülmüş.

Badem kanserden korur mu?

Yapılan araştırmalar sonucunda bademin içerisindeki yağın kalp ve damar hastalıklarına koruyucu bir önlem olduğu ortaya çıkmıştı. Fakat badem yağ içeren ve kalorisi fazla olan bir besin olduğu için hastalara çok fazla önerilmiyordu. Ancak bundan sonra az olmak koşuluyla belirli bir gr da verilen bademin yararı olduğu düşünüldüğünden verilmeye başlandı. Bademin yağının içerisinde bulunan yüksek miktarda demir, yüksek miktarda kalsiyum, yüksek miktarda potasyum ve içerdiği birçok mineraller ya da vitaminler, kanserden de hastayı koruduğu ortaya çıktı. Bademin kanserden koruyan maddesi ise araştırmalar sonucu ile amigdalin denilen bir madde olduğu ortaya çıktı.

Ayrıca içerisinde bulunan artı ko enzim ya da omega 3 yüksek seviyede olduğundan hem kalp hastalarına hem de kanser hastalarına önerilmeye başlandı.

Aynı zamanda düzenli olarak alınan badem ldl denilen kötü huylu kolesterole iyi geldiği ve yüzde 20 lere kadar düşüş göstermektedir. Badem yağı en kaliteli protein içerdiğinden mideyi ciddi anlamda tok tuttuğu gözlenilmiştir.

Badem tüketirken dikkat edilmesi gerekenler:

 1. Badem aynı zamanda içerdiği lif oranı çok yüksek olduğundan bağırsakları hareketlendiriyor.
 2. Her zaman her yerde yanınızda götürebileceğiniz bir besin
 3. Çiğ olarak tüketmeniz tercih edilir
 4. Tuzsuz olarak tüketmeniz tercih edilir.
 5. Gün içerisinde en fazla 15 adet tüketilmeli
 6. Kavrulmamış badem tüketin
 7. Kabuklu badem tüketin.
 8. Ana öğünlerden sonra aralarda tüketin.
 9. Özellikle yağsız süt ya da ayran ile tüketin
 10. Meyvelerle birlikte tüketildiğinde daha fazla tok kalmanızı sağlayacaktır
 11. Eğer öğünde yenebilecek bir şey bulamadığınız zaman ana öğün olarak 50 adet badem yiyebilirsiniz.

Bu şekilde tüm kurallara uyularak tüketilen badem hem kalp ve damar hastalıklarına yararı olacak hem de kanserden koruyacaktır. Aynı zamanda da fit bir vücuda sahip olacaksınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git