Yeşil Çay Zayıflatıyor mu?

Yeşil Çay Nedir?

Yeşil çay, camellia sinensiz yapraklarından elde edilir. Yeşil çay yapraklardan toplanınca hemen kavrulur ve kurutulur. Aynı bitkinin yapraklarından elde edilen siyah çay ise yavaşça kurutulur ve oksijenle tepkimeye girer. Her iki çay da kafein içerir fakat yeşil çayın kafeini siyah çaya oranla daha azdır. Yine her iki çay da antioksidan özelliğine sahiptir fakat yeşil çayın gördüğü işlem siyah çayın gördüğü işlemden daha az olduğu için antioksidan özelliği daha fazladır.

 Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çayın bilinen en iyi özelliği, zayıflamaya son derece faydalı olmasıdır. Fakat sağlık üzerine de bilinen birçok faydası vardır. Yeşil çayı sadece zayıflamak için kullanıyorsanız bir de bu faydalarına bakın. İşte bunlardan bazıları…

1) Yeşil çay hücre yenileyici bir etkiye sahiptir.

2) Bir çeşit damar sertleşmesi olarak bilinen arterioskleroz riskini azaltır.

3) Kılcal damarların büzülmesini sağlayarak ödem oluşumunu engeller.

4) Cildi besler.

5) Kalp ve dolaşım sistemi rahatsızlıklarını azaltır.

6) Kemik erimesini önler.

7) Migren rahatsızlığına iyi gelir.

8) Mide ve bağırsak sorunlarına iyi gelir.

9) Uzun süreli kullanımında romatizmal hastalıklara faydası vardır.

10) Vücuttaki yağların yakılma süresini hızlandırarak zayıflamaya etki eder.

11) İstenmeyen yağların % 30’unu emer.

Ender Saraç’tan Kilo Verdiren Yeşil Çay Formülü ile Kilo Verin

Diyette harikalar yaratan Dr. Ender Saraç, yeşil çayın zayıflamaya yardımcı olduğunu belirterek aşağıdaki karışımı tüketmenizi öneriyor. İşte diyete yardımcı yeşil çay formülü;

Malzemeler

  • 1,5 litre temiz su
  • Esmer şeker
  • 1 çorba kaşığı yeşil çay
  • 1 tutam taze nane
  • 1 adet taze limon
  • Gülsuyu

Hazırlanışı

1,5 litre suyu kaynatın ve altını söndürdükten sonra ocağınızdan indirin. Kaynamış suya bir çorba kaşığı tepeleme yeşil çay ekleyin. Limonun suyunu sıkın ve kabuklarıyla beraber suya ilave edin. Daha sonra bu karışımın içerisine esmer şekeri, gül suyunu ve taze nane yapraklarını ilave edin. Bu karışım kaynatılmayacaktır. Sadece kaynamış suya malzemeler eklenecektir. Karışımınızı soğumaya bırakın ve buzdolabına koyun. Soğuk ve buzlu bir çay sizi son derece canlı tutacaktır.

 Yeşil Çayın Yan Etkileri Var mıdır?

Yüksek tansiyon, karaciğer, mide, kalp sorunu olanlar ve anksiyete gibi psikolojik sorunları olan kişilere yeşil çay içmeleri önerilmez. Anemi ve diyabet gibi rahatsızlıkları bulunan kişilerin ise çay içmeden önce mutlaka doktorlarına başvurmalarında fayda vardır. Yeşil çayı çok fazla miktarlarda tüketen kişiler uykusuzluk, çarpıntı, baş dönmesi gibi sorunlarla karşılaşabilir. Ayrıca kafein içerdiği için bazı tüketicilerde kusma, ishal, mide bulantısı gibi etkiler de gösterebilir.  Yeşil çayın ilaçlarla beraber tüketilmesi durumunda bazı ilaçların etkileşimine zarar vererek ilacın etkilerini artabilir veya azalabilir. Böyle bir durumu da doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Hamile veya emziren kadınlar çay tüketiminden kaçınmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git