Çocuklarda kulak ağrısı sorunları

Çocuklarda kulak ağrısı sorunları

Çocuklarda görülen kulak ağrısı çok sık sorunlardan biridir. En sık görülen sebep ortak kulak iltihabıdır. Diğer bir sebepse dış kulak iltihabıdır. Diğer bir sebepse yansıyan ağrılardır yani bunlar dişten gelen çeneden gelen baş ağrısından gelen ağrılardır. Bazen de bir çarpa sonucunda ağrı olabilir. Mesela bir tokat attığınız zaman bir top çarptığı zaman ağrılar oluşabilmektedir. Yüzde doksan doksan beş oranda da kulak ağrısı sebebi en çok olarak orta kulak iltihabı nedeniyle görülmektedir. Bu ise grip, nezle ya da ateş gibi enfeksiyonlu rahatsızlıkların kulağa vurması ile orta kulakta yarattığı sorun neticesinde oluşan ağrılardır.

Çocuğun kulağında akıntı var ise bu ne demektir?

Bir çocuğun kulak ağrısı var ise ve kulağından akıntı geliyor ise bu normal bir durum değildir. Herkesin bir kulak salgısı vardır. Bu kulak salgısı dışarı doğru akar. Bu kulak salgısı belli bir kıvamı ve kokusu olan bir salgıdır. Bazı durumlarda ve bazı çocuklarda bu salgının kıvamı ve rengi değişir ise o zaman sorun var demektir ve mutlaka bir uzman hekime gösterilmesi gerekmektedir. Ve mutlaka bu salgının rengi ve kıvamı değişmiş ise ve bu arada ağrı da yapıyorsa hiç gecikmeden kulak burun boğaz uzmanına görünülmesi gerekmektedir.

Dış kulak yolundan olun ve genellikle yazın görülen çoğunlukla çocuklarda havuz ve denize girildiği zaman ortaya çıkan kulak ağrısı ise genellikle dış kulak iltihabından kaynaklı olmaktadır. Dalan çocuklarda basınçla ve su temiz değilse dış kulak iltihabı olabilir. Bu nedenle ciddi ağrılar oluşabilmektedir. Bu sorunda dış kulak yolu şişer ve kapanır. Bu nedenle de ciddi ağrılara sebep olur. Hatta bu sorun ateşte yapabilir kulak ta akmada olabilir. Muhtemelen bu akıntılar pis kokulu olacaktır. Bu koku önemli bir dış kulak iltihabı olduğunu belli eder ve tedaviye gerek olduğunu vurgulamaktadır.

Bazen orta kulak iltihaplarında zar delinebilmektedir. Bu ise mahsur bir durum değildir. Çoğu hasta kulakta akma ve özellikle de kanlı akma oluşunca çok endişe etmektedirler. Fakat bu çok anormal bir durum değildir. Çocuklarda üst solunum enfeksiyonu orta kulak iltihabına yol açabilir, kendiliğinden hiçbir zaman orta kulak iltihabı olmaz. Mutlaka üst solunum enfeksiyonu sonucunda ortaya orta kulak iltihabı çıkacaktır çocuklarda. Zar bombeleşir şişir ve orta yerinden patlar ve akıntı yapar. Akıntı yapması kötü bir durum değildir. Bu ateşi düşürecektir.

Bu Konuyu Ayrıca Videoda İzleyin

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git