Bebeği emzirmenin faydaları

Neden emzirmek gerekli:
Anne sütü tüm yeni doğanlarda ister normal ister sezaryen doğsun tavsiye edilen beslenme şeklidir. Her gün yeni bir araştırma sonucunda emzirmenin hem anne hem de bebek için sağladığı yararlar ve yeni avantajları ortaya çıkmasın. Sağlıklı bir şekilde büyümek, hastalıklara karşı vücuda direnç vermek, anne ile arasında duygusal bir bağ oluşturmak ve ileriki yaşlarda biyolojik kökenli faydalar sağlar. Bebeği emzirme ateroskleroza karşı koruma etkisine sahiptir. Bebeğini emziren ailelerde hiç şüphesiz kayda değer maddi yönden bir rahatlıktır.

Emzirmenin ayrıca zaman açısından pratiktir ve basittir. Anne sütü mükemmel sıcaklıktadır. Her türlü mikroptan arınmıştır. Her nerede olursa olsun ısıtma, sterilizasyon, yıkama, ölçü gerektirmez. İnsan vücudunda virüslere ve bakterilere karşı çeşitli antikorlar vardır. Bu koruyucular anneden bebeğe sütle geçer. Sütte özellikle mikroplara karşı kalkan olan A immunoglobülinleri vardır. Bebeğin acıkmasıyla ihtiyacını karşılamak için emmeye başlar. Bir yandan karnını doyururken bir yandan da insanlarla ilişki kurmaya başlar. Bebek emerken anneyle kurduğu temasla sevildiğini anlar. Bebek için emmek sevgi eylemidir. Bebeğin annesinden aldığı ilk hediyedir anne sütü. Bu yüzden bebek için karın doyurmadan başka önemi vardır anne sütünün. Bebeğin emme eyleminden aldığı memnuniyet açıktır. Yemeği reddetmek, bağ kurmayı reddetmeye eşittir. Bebeklerde ağız mukusun uyarılmasından mutludur, emmeden duyduğu memnuniyet bellidir. Bu yüzden çok eskiden belli bebeklere emzik verilip sakinleştirilir.

Ağız, gözler ve ellerden önce bebekler için bir tanıma organıdır. Gelişimin ilk devrelerinde dış ortama karşı ağız ayırt etmemde büyük bir yeteneğe sahiptir. Bebek bir nesneyi ayırt etmek için ilk önce o nesneyi ağzına sokar. Anne ve babalar bu hareketi genellikle yanlış anlar, bebeğin acıktığını ya da dişinin kaşındığını düşünür. Bebek hoşuna giden bir nesneyi iyi, hoşuna gitmeyen bir nesneyi de kötü olarak değerlendirir.

Emzirmenin faydaları:
1.Emzirerek bebek ve anne arasında güçlü bir bağ oluşur.
2.Emziren annede kendine güven duygusu gelişir, annelikten daha fazla haz alırlar.
3.Anne sütü kullanıma her an hazırdır.
4.Emziren annede doğumdan sonra kanama önemli ölçüde az olur
5.Emziren anne daha kolay kilo verir
6.Anne sütü parasızdır ama mamalar çok pahalıdır.
7.Emzirmek biberondan daha kolaydır.
8.Emziren annede demir eksikliği çıkma riski azdır.
9.unisef annelere emzirmeyi tavsiye etmektedir.
10.Meme kanserine karşı risk düşüktür.
11.Emziren annenin şeker hastası ise insülin, ihtiyacı düşer.
12.Yumurtalık kanseri riskini azaltır.
13.Emziren anne ileride kemik erimesine karşı korunur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git