Gebelikte Diş Çürümesi Olur mu?

Gebeliğin diş çürüklerine neden olduğu doğru mu?

Gebelikte diş sağlığı çok cazip bir konu değildir ama önemlidir. Gebelikte diş sağlığıyla ilgili yanlış bilgi ve kanılar çok yaygındır ve bu meseleler doğum öncesindeki doktor randevularında pek tartışılmaz. Gebelik sırasında sık rastlanan diş sağlığı sorunları şunlardır:

► Diş çürümesi: Gebelik sırasında ağız içindeki asiditenin artması diş çürümesi riskinin artmasına neden olur. Gebelik kusmaları dişleri daha fazla gastrik aside maruz bıraktığından bu sorunu daha da şiddetlendirir.

► Sallanan dişler: Progesteron ve östrojen düzeylerindeki artış, dişleri takviye eden kemik ve bağ dokularını etkileyerek gebelik sırasında dişlerin sallanmasına neden olabilir.

gebelikte diş çürümesi►  Diş eti hastalığı: Gebelikte oluşan hormonal değişiklikler diş eti iltihabına neden olabilir. Ciddi vakalar tedavi edilmezse erken doğuma ve düşük doğum kilosuna neden olabilir. Peki dişlerimizi ve diş etlerimizi sağlıklı tutmak için ne yapmalıyız? En temel kurallara uymak yeterli. Dişlerinizi düzenli olarak fırçalayın ve diş ipiyle temizleyin. Ayrıca florürlü bir ağız çalkalama suyuyla düzenli olarak çalkalayın. Sabah kusmalarınız varsa, çıkarttıktan sonra karbonatlı bir suyla ağzınızı çalkalayın. 1 fincan suya 1 çay kaşığı karbonat karıştırın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git