Gözleriniz yakını göremiyor mu?

Gözleriniz yakını göremiyor mu?

Kırklı yaşlarda görme problemleri genellikle başlar. Pirebiyosi isimli bu hastalık için farklı tedavi yöntemleri vardır. Pek çoğumuz bir şey okurken kendimizden uzaklaştırarak okuruz. İlerleyen yaşlarda birçok insanın ortak sorunudur pirebiyosi. Yaşa bağlı ilerleyen yakını görmeme hastalığıdır. Gözün içindeki şeffaf lensin cisimlerle arasındaki mesafeye göre odaklanma özelliği vardır. Kırklı yaşlardan itibaren bu özellik eksilmeye başlar. Bu yüzden odaklanma gereken yakındaki mesafeyi görmede zorlanılır. Yaş ilerledikçe bu problem belirgin bir hal alır. Yakını görememe hastalığı olan kişiler uzağı daha rahat görürler.

Pirebiyosi de tedavi seçenekleri değişiktir.

Bunlar

  1. Gözlük kullanmak
  2. konduktif keratoplasi
  3. Kontak lens
  4. prebilasiktir.

Kişide yakını görememe oluşursa ve bunun için gözlük kullanacaksa gözlükler tek odaklı, iki odaklı, üç odaklı ve çok odaklı gibi seçenekleri vardır. Bu tür tek odaklı gözlükler hem uzağı hem de

yakını aynı anda görmek mümkün değildir. Çok odaklı gözlüklerde aynı anda hem uzağı hem de yakını aynı anda görebilirsiniz. Tek odaklı gözlüğün yararı kaliteli ve iyi görüştür. Ayrıca maliyeti de düşüktür. Kullanırken uzak ve yakın gözlüğünü ayrı ayrı kullanmak gerektiği için dezavantajlıdır. Çok odaklı olan gözlüklerde ise maliyet fazladır. Görüş kalitesi tek odaklı gözlüğe göre düşüktür. Ama yakın ve uzak gözlüklerini ayrı ayrı kullanmak gerekmez bütün mesafelerin görünmesini sağlar. Yakını göremeyenlerde kontak lens kullanmakta bir yöntem dir. Yalnız yakını gösteren lens kullanıldığında uzağı görmek için gözlük kullanılmalıdır. Fakat hem uzağı hem de yakını gösteren lenslerde vardır. Ayrıca bir göze yakını bir göze de uzağı göstermesi için ayarlanan lenslerde vardır. Bu yöntemin adı monovizyon dur. Gözlerinize yapılan testler sonucunda lazer ya da mercek yöntemiyle de bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Son yıllarda multifokal lensler görüş sorunlarının çözümünde başarı sağlıyor. Çok kısa bir operasyonla yerleştirile multifokal lensler uzağı ve yakını göremeyenlerde üstün başarı sağlıyor. Bu lensler ömür boyu gözün içinde kalmaktadır. Bir problemle karşılaşıldığında doktor tarafından değiştirilir. Her hasta bu tip bir ameliyata hazır değildir. Kişinin yaşı, mesleki konumu, okuma alışkanlığı, sosyal aktivitesi, entelektüel düzeyi multifokal uygulanacak kişi için önemlidir. Gözlüğü hayatından tamamıyla çıkarmak isteyenler için multifokal lensler çok önemli bir seçenektir. Günlük işlerini gözlüksüz yapmanın rahatlığına erişirler.

Ameliyattan önce kişinin detaylı bir şekilde bilgilendirilmesi gereklidir. Hastanın gözünün uygun olması, doktorun ve ameliyat olacak hastanenin tecrübeli olması ve doğru multifokal mercek seçimi çok önemlidir.

Bu Konuyu Ayrıca Videoda İzleyin

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git