Sarı nokta hastalığı nedir ve nasıl tedavi edilir?

Sarı nokta hastalığı nedir?

Sarı nokta hastalığı oldukça önemli bir hastalıktır. Sarı nokta göz kesitinin sonuna doğru bulunan bir noktadır. Burası oldukça önemli ve merkez görmeden sorumlu olan yaklaşık olarak bir mili metrenin yarısı kadar büyüklükte bir yerdir. Burada toplanan bütün ışık sarı noktadan sonra beyne ilerlemektedir. Yani sarı nokta denilen yer beynin sinir tabakasının devamıdır. Burada oluşan bir rahatsızlık kalıcı bir hasara yol açacaktır. Hatta buradaki oluşan hasarlar sonucunda hücreler kendilerini yenileyememektedirler.

Sarı noktanın kaç çeşit hastalığı vardır?

Sarı noktanın aslında birçok çeşit hastalığı olabilmektedir. Üzerinde bir delik olabilir, üzerinde bir zar olabilir ancak genellikle sarı noktada oluşan dejenerasyonlardan sonra hastalıklar oluşmaktadır. İlermiş olan yaşlarda ve genellikle yaşlı insan gruplarında daha çok görülmektedir. Yaşla birlikte sarı noktada ki hücrelerde zamanla bir takım atık maddelerin birikmesi ile başlar. Atık maddeler orada birleşerek retinaya zarar vermeye başlar. Bu da biz okurken ya da bir yere bakarken tam orta merkez bölgeyi görmekte zorlanırız ve aynı zamanda da renkli görmeyi azaltmaktadır.

Temel de 2 tip sarı nokta bulunmaktadır.

  1. Kuru tipi sarı nokta
  2. Yaş tipi sarı nokta

Çoğunu kuru tipi sarı nokta oluşturmaktadır. Kuru tipte hücrelerde yavaş yavaş tahribat oluşmaktadır. Yaş tipte ise merkez görme ciddi ve ani bir biçimde azalır. Çünkü burada retinanın ince kat tabakalarının arasında meydana gelen yeni damarlardan kan sızması, sıvı sızması gibi durumlar hücreleri ani bir şekilde harap eder.

Kuru tip sarı nokta, zaman içerisinde yaş tipi sarı noktaya dönebilmektedir. Bu nedenle takip edilmesi çok önemlidir. Çok sık olmak üzere 2 gözü de tutabilmektedir. Ancak ciddiyeti aynı anda aynı derecede olmayabilir.

Belirtileri nelerdir?

  1. Sarı nokta hastalığı erken evrelerde fark edilmeyebilmektedir.  Çünkü bu değişiklikler yavaş yavaş başlamaktadır. Ancak her birey 50 ile 55 yaşından sonra göz retinasına bakılmalıdır.
  2. Kendimizde test yapabiliriz. Ancak her iki gözü aynı anda test etmemeli ayrı ayrı olmak koşuluyla gözlerinizi kontrol etmelisiniz.
  3. Birini kapatıp diğerini açarak ve o şekilde test edersek bu şekilde erken bulguları saptayabiliriz.
  4. Bir şeyi okurken baktığınız düz çizgilerde bir eğiklik, bir kırıklık, renk ve ton farklılıkları olabilmektedir.
  5. Ya da uzakta bir binaya bakarken düz kısımlarını kırık görüyorsanız, bazı alanlarda kopuyorsa ya da eğiliyorsa sarı nokta hastalığı olabilmektedir. Mutlaka her göz ayrı ayrı değerlendirilmelidir.
  6. Yaşınız ileri bir yaş ise bu görme bozukluğu ve merkezi görme sorunu bir anda olacaktır. Bu nedenle görmesinin ciddi bir şekilde azalmış olduğunu birey kendisi fark edebilecektir. Böyle bir durumda hiç zaman kaybetmeden bir uzman hekime başvurulmalıdır. Gideceğiniz uzman hekiminiz muhtemelen size kare ve çapraz çizgileri olup ortasında siyah bir noktası olan kâğıt ile test yapacaktır.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git