Uykuda irkilme nedir, irkilmeye ne sebep olur?

Uykuda irkilme nedir, irkilmeye ne sebep olur?

Uykuda irkilme nedir?

Uykuda irkilme durumu genellikle uykuya dalış anında ortaya çıkan kişinin boşluğa düşüyormuş hissine kapılmasına neden olan bir durumdur. Bu normal bir süreçtir. Özellikle yorgun iken ya da çok yemek yiyip te yatıldığı zamanlarda ya da antidepresan ilaç kullanan kişilerde uykuya dalarken ani sıçramalar yaşanabilmektedir. Bu tür irkilmeler bazen hastaları korkutabilmekte ve uykuya dalmalarını zorlaştırabilmektedir.

Son derece doğal bir durumdur. Uykuya geçiş sırasında beyinde ki bir maddenin aşırı derecede salgılanmasından ortaya çıkmaktadır. Çok normal ve herkeste olabilecek olan bir süreçtir.

Uyku içerisinde ortaya çıkan sıçramalar ise uykuda periyodik bacak hareketi adı verilen bir tür uyku bozukluğunun göstergesi olabilmektedir. Bu tür bacak hareketleri seyrek olarak tekrarlıyor ise uykunun yapısal özelliklerini bozmayabilir. Ancak sık tekrarlanan ve hatta 60 dk. da 5 kez olan periyodik bacak hareketlerin de bu uykunun yapısal özelliklerini ve dinlendirici özelliğini bozacağından mutlaka ama mutlaka tedavi edilmesi şart olan bir durum hatta bir hastalık tipi olarak karşımıza çıkar.

Uykuda irkilme neden olur?

Uykuya dalış sırasında ortaya çıkan sıçramalar normal bir süreç olup buna hipnikjerk denir. Bir çok insanda da bu hipnikjerk olayı çıkabilmektedir. Antidepresan kullanımı yoğun olan kişilerde daha şiddetli görünüm kazanmaktadır. Uykuya dalarken yaşanan irkilmeler antidepresan ilaç kullanan kişilerde daha sıklıkla görülmektedir. Kişiye çoğu zaman rahatsızlık vermektedir. Ancak bunun kişiye sorun yaratmaması gerektiğini anlatılarak bu durumun çözümüne gidile bilinir.  Çok şiddetli olduğu durumlarda uykuya dalış irkilmesini engellemek için bir takım ilaçlar da kullanılabilir. Ancak bu ilaçları alırken kendi aklınıza göre değil de bir uzmana başvurarak ilaç almanız sağlığınız açısından en iyisi olacaktır. Çünkü yanlış ilaç çok ciddi hastalıkları da tetikleyecek ya da beraberin de getirecektir.  İlaç seçimi ve ilaç içimi konusunda çok dikkatli olunması gerekmektedir.

Uykunun içerisinde ortaya çıkan sıçramalar ise periyodik özellik kazandıkları zaman patolojik olabilmektedirler. Kimi zamansa demir eksikliğin bağlı olarak ortaya çıkar özellikle gebelerde gebeliğin son üç ayında anne adaylarının çok sık karşılaştığı bir durumdur. Huzursuz bacak sendromu denilen uyumadan önceki  bacak huzursuzluğu ile birlikte ortaya çıkabilmekte ve periyordik  olarak bacak sıçramaları görülebilmektedir. Bu tür tablolarda uykunun dinlendirici özelliği bozulacağından ötürü bunların tedavi edilmesi ya da bunlara sebep olan durumların ortaya çıkarılarak bu tür sebepler tedavi edilmelidir.

Bu Konuyu Ayrıca Videoda İzleyin

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git