Ter kokusundan kurtulun

Ter kokusundan kurtulun
Vücudun doğal salgısıdır terlemek, kokmaz. Terin kötü kokma sebebi bakterilerdir. Bakteriler kirli ve nemli ortamlarda kolayca çoğalır. Bazen yanın da nefes alınmayacak kadar kötü kokan insanlara rastlarız. Ter kokusunu engellemek için birinci şart temizliktir. Her gün banyo yapmalı, koltuk altını bakterilerden temizlemektir iyice duş alırken sabunlamak bunun için yeterli olacaktır. İyice temizledikten sonra ter kokusunu engelleyici ürünler kullanmalı veya pudralı deodorant kullanmalısınız. Fakat dikkat edilmesi gereken tek şey bu ürünleri temiz cilde uygulanmalıdır. Aksi takdirde ter kokusu çok daha kötü bir hal alır.

Ter kokusunu engelleyen önlemler arasında koltuk altı tüylerinin temizliğidir. Kötü ter kokusuna tüyler zemin hazırlar. İstenmeyen tüyler değişik yollarla temizlenebilir. Bu yöntemler, ağda lazer epilasyon, jilet ve tüy dökücülerdir. Eviniz dışında veya iş yerinizde olabilirsiniz. Terlediğinizi hissettiğinizde önlem almalısınız. Yanınızda ıslak mendil ve deodorant bulundurun. Müsait bir yerde koltuk altınızı ıslak mendille silin ve deodorant sıkın.

Baharatlı ve yağlı yiyecek tüketmek ter kokusunu direkt etkiler. Özellikle yazın bu tür yiyecekler yemekten kaçının.

Pastırma çemen gibi yedikten sonra günlerce kokusu geçmeyen yiyecekleri düşünün. Gün içerisinde ter kokusu giysilere siner. Özellikle yazın aynı kıyafet iki kere giyilmemelidir. Basit bir sorun gibi görünse de bazı insanların toplumdan kendini soyutlamasına neden olur. Vücut kendi ısı derecesini korumak için ter bezleri ile terler. Terin kokusu olmaz. Ter kokmadan önlem alınmalıdır. Bitkisel çözümlerle ter kokusu engellenebilir. Bitkisel çözüm önerimiz adaçayıdır. Büyük oranda adaçayı ter kokusunu önler. Adaçayının anti bakteriyel özelliği vardır. Ada çayını yüzünüz ve kasık bölgeniz hariç her yerinize direk sürebilirsiniz. Özellikle banyo yaparken ada çayını koltuk altlarına sürmeniz ter kokusuna karşı etkili olacaktır. Terlemeye karşı sizi koruyacaktır. Gebelerin bunu uygulamaması gereklidir.

Elma sirkesi de ada çayı gibi anti bakteriyel özelliğe sahiptir. Ter kokusunu engellemekte etkili bir yöntemdir.

Diğer bir ter kokusunu önleme yöntemi şalgam suyudur. Mısır nişastası ve karbonatı karıştırarak pudra gibi terleyen bölgeye sürebilirsiniz. Çinko bulanan sebzeler tüketmek ter kokusundan kurtulmaya yardım eder. Vücudunuzda Çinko eksikliğinden teriniz pis kokabilir.

Bu nedenle içerisinde çinko bakımından zengin olan gıdalar ıspanak, maydanoz, hindiba, lahana ve salatalık tüketerek çinko ihtiyacımızı karşılayabiliriz. Koltuk altını iyice temizledikten sonra biraz pamuğun üstüne limon suyu sıkıp koltuk altı silinirse ter kokusu engellenir ve koltuk altını kararması önlenir. Limonun içeriğinde bakteri öldürücü maddeler vardır.

Bu Konuyu Ayrıca Videoda İzleyin

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git