Doğum Sonrası Kilo Verme

Hamilelik süresince her anne mutlaka az veya çok kilo alır. Alınan bu kilolar, annenin hamilelik öncesi kilosuna bağlı olarak düzenli ve orantılı olarak artar. Eğer yanlış ve aşırı beslenme sonucu hamilelikte aşırı kilo alınırsa, doğumdan sonra kilo vermek çok zor olacaktır. Normalde hamilelikte alınması gereken kilo miktarı 9 ve 12 arasındadır. Fakat anne çok zayıfsa daha faza kilo da alabilir. Doğum yapan anne, doğumdan hemen sonraki haftada en az 5 kg. verir. Bu hem bebeğin hem de suyunun ağırlığıdır.

 Doğumdan Sonra Zayıflamanın Püf Noktaları

1) Doğumdan sonra rahat kilo verebilmek için hamilelik döneminde dengeli beslenerek uygun miktarda kilo almak gerekir. Bu hem bebeğinizin sağlığı açısından hem de sizin sağlığınız açısından önemlidir.

2) Doğum sonrası emzirmek kilo vermeye de yardımcıdır. Düzenli ve devamlı emziren anne ortalama 500 cc. süt verir ve bu yaklaşık 500 k.kalori verdirir. Bebek emzirme bahanesiyle fazla yenen yemeğin kilo aldırmak dışında bir etkisi olmaz. Emzirirken önemli olan sağlıklı ve dengeli beslenmektir.

 Doğum Sonrası Dengeli Beslenmek İçin Nelere Dikkat Etmelisiniz?

1) Hamur işi yiyecekleri ve tatlıyı azaltın.

2) Çok fazla kuru yemiş tüketmeyin.

3) Çok uzun sürelerle aç kalmayın, sık fakat az yiyin.

4) Ekmeği azaltın.

5) Yemeklerini az yağlı tüketin.

6) Hazır yiyeceklerden uzak durun.

7) Bol bol sebze ve meyve tüketin.

8) Su için.

Doğum Sonrasında Egzersizi İhmal Etmeyin

Doğumdan sonra zayıflamak için sadece düzenli ve sağlıklı beslenmek yeterli olmayabilir. Egzersiz hem hamilelikten kaynaklanan ve vücutta oluşan şekil bozukluklarını giderecek hem de kilo vermenize yardımcı olacaktır. Tabii egzersize doğumda atılan dikişlerin hafifleme süresine göre başlamanız gerekir. Egzersizi ya aç karnına yapın ya da yemek yedikten 2 – 3 saat sonra yapın. Yapabileceğiniz en basit spor yürüyüştür. Orta tempoda yapılacak günde 20 dakikalık bir yürüyüş vücudunuzu oldukça toparlayacaktır. Ayrıca karın kaslarınızı güçlendirmek için de günde bir kere çekebildiğiniz kadar mekik çekin. Böylece doğum sonrası sarkan karnınız toparlanacaktır. Eğer yürüyüş ve mekik size göre değilse bu durumda yüzmeyi tercih edebilirsiniz.

 Korse Zayıflatmıyor

Bilinenin aksine korse kullanmak zayıflamaya veya vücudu forma sokmaya yardımcı değildir. Korse sadece o an için şeklini kaybetmiş bölgelerin sıkı görünmesini sağlar. Korseyi uzun süreli kullanmak ise oldukça zararlı. Uzun süreli takılan korse bel etrafındaki kasların güçsüzleşmesine neden olabilir, kas ve bel tutulmasına yol açabilir. Bu bakımdan doktor tavsiyesi almadan korse kullanmak doğru değildir. 1 – 2 saatten fazla kullanılmaması gereken korse çok sıkı olmamalı ve pamuklu olmalıdır.

Aslında burada yazılanlar, sağlıklı yaşamak isteyen her bireyin yerine getirmesi gereken şartlardır. Eğer düzenli besleniyor, spor yapıyor ve yine de zayıflayamıyorsanız bunun nedeni kronik bir rahatsızlık olabilir ve doktora başvurmakta fayda vardır.

Bu Konuyu Ayrıca Videoda İzleyin

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git