Cilde parlaklık veren besinler nelerdir?

Cilde parlaklık veren besinler nelerdir?

Aldığımız ya da almadığımız tüm gıdalar nerelere yansır;

 1. Genetik yapımız
 2. Hormon dengemiz
 3. Cildin nem ve yağ oranına
 4. Savunma sistemimize,
 5. Hafızaya, gözlere
 6. Sindirim sistemine
 7. Tırnaklarımıza ve saçımıza

Tüm vücudumuz gıdalarla beslenir ve yaşar.hele tenimiz aldığımız gıdalara çok net tepkiler verir. Düzgün ve yeterli beslenmek akıllıcadır. Kozmetik sanayisi bunlardan yeteri kadar faydalanmaktadır.

Cildimize iyi gelen besinlerin başında A-B-C-D-E-K vitaminleri, krom, bakır, çinko, selenyum, demir, magnezyum mineraller, omega 3, omega6 ve coenzimQ-10 enzimi yağ asitleridir. Birçok gıdalar gibi yeşil çay, soya fasulyesi ve likopen cildimizi koruyan antioksidanlar arasındadır.

 1. A vitamini ve betakaroten. Cilt için mucizeler içeren bir vitamindir A vitaminidir. Güneşten zarar görmüş ve akneli ciltlerin tedavisinde A vitamini kullanılır. Bu vitamin hücreleri yeniler, saçları korur, yaraların iyileşmesini hızlandırır, mukoza tabakasını korur A vitamini. Antioksidan olarak önemli bir vitamindir.  Cildimizin ve vücudumuzun enfeksiyonlara karşı savunmasını artırır. A vitamininin farklı bir formudur Betakaroten ve A vitamini kadar etkisi vardır. A vitamininin dozu fazla alınırsa deri kalınlaş ılır fakat Batakarotenin böyle zararı yoktur.
 2. B vitamini; B vitamininin vücutta eksik olması birçok değişik sorunun yanında cilt sorunları yapar. Çünkü B vitamini hücresel gelişim için lazım olan enzimleri yapımına yardım eder. İnsanın vücut sağlığı için bütün B vitaminleri lazımdır. B-6 cildi korumak için çok özeldir. B vitamini enfeksiyonları meydana getiren kimyasalları yok eder.  B-3 ve B-5 cildimizi nemlendirir.
 3. C vitamini; C vitamini cildimizi dolgun ve gergin gösteren dokunun oluşmasında ilk sıradadır. Aynı zamanda etkili bir antioksidandır. Gençlik vitamini de diyebiliriz C vitaminine. Yanıkların ve yaraların iyileşmesini hızlandırır.  Cildimize yoğunluk ve parlaklık kazandırır. Kanın pıhtılaşmasını önler. E vitaminin etkisini fazlalaştırır. Demirin emilimini artırır. Stresin etkisini azaltır. C vitamini cildimizin dostudur ve çok faydalıdır. Piyasada satılan kremlerin içinde anti-aging olarak C vitamini koyulur.
 4. D vitamini; kemik sağlığının en önemli olan vitamin D vitaminidir. Yalnızca bu değil tabiî ki D vitaminin yararları. Cildimiz içinde D vitamini gereklidir. Yaraların iyileşmesi için çok önemledir. Günlük biraz D vitamini yeterlidir. Bun uda haftada üç kere on beş dakika güneş görerek alabiliriz.
 5. E vitamini; çok kuvvetli bir antioksidandır.  Selenyum ve C vitamini ile beraber alınırsa etkisi artar. Hücrenin yenilenmesi yardım eder, yaşlanmayı geciktirir, yaraların iyileşmesine yardım eder. E vitamini cildi güzelleştirerek kırışıkları azaltır. E vitaminli ayak kremleri, vücut ve el kremleri piyasada satılır.

Bu Konuyu Ayrıca Videoda İzleyin

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git