Çocuklarda görülen ateşli eklem romatizmaları

Çocuklarda görülen ateşli eklem romatizmaları

Çocuklarda ateşli eklem romatizması adı ile tarif edilen hastalık, çok sık rastlanan ve tedavi edilmediği takdir de kalp kapaklarında sorunlara yol açan bir hastalıktır. Çocuklarda görülen ateşli eklem romatizması bir mikrop nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Önce bir boğaz ağrısı, anjin gibi ateşli olan bir hastalık ile başlar. Daha sonra hasta çocukların bir kısmında eklemler de ağrı bir kısmında ise dolaşan denilen eklem iltihabı oluşur. Bu eklem iltihabı eklemler de şişme ya da kızarma ya da ikisi birden görülür. Ancak eklemde ki sorun hiçbir zaman ciddi bir soruna yol açmaz. Eklemde ki sorun aspirin kullanımıyla bir süre sonra kaybolmaktadır. Ancak kalpte bir sorun oluşursa o zaman durum biraz daha ciddileşeceğinden bir kalp damar uzmanının takibi altına girilmesi gerekecektir.

Bu hastalıklara halk arasında çeşitli isimler verilmektedir. Ateşli eklem romatizması ya da ateşli eklem ya da beta romatizması, ASO romatizması gibi isimler almaktadır. Her boğaz ağrısı bu hastalığı yapmamaktadır ve her bu ateşli eklem romatizması kalp romatizmasına çevirmiyor.

Çocuklar da görülen ateşli eklem romatizmasının belirtileri var mıdır?

  1. Ateşli bademcik iltihabı ateşli eklem romatizması belirtisi olabilmektedir.
  2. Eklemlerde gezici ağrılar ateşli eklem romatizması belirtisi olabilmektedir. Gezici ağrılar derken bir dizi ağrıyorken birden diğer dize atlamasıdır.
  3. Bileklerde şişme ve kızarma ateşli eklem romatizması belirtisi olabilmektedir.
  4. Deri döküntüleri ateşli eklem romatizması belirtisi olabilmektedir.
  5. Cilt altında kızaran sertleşmeye yol açan döküntüler ateşli eklem romatizması belirtisi olabilmektedir.
  6. Kore adı verilen istemsiz hareketler ateşli eklem romatizması belirtisi olabilmektedir. Kore denilen bu hareketler çocuğun kendi isteği dışında istemsiz olarak ağrı nedeniyle yaptığı hareketlerdir.

Çocuklar da görülen ateşli eklem romatizması nasıl tedavi edilir?

Evet, çocuklar da görülen ateşli eklem romatizmasının tedavisi vardır. Bu çok klasik bir tedavi yöntemidir. Birçoğumuzun bildiği aspirin ile tedavi edilebilmektedir. Nerdeyse hemen ya da birkaç gün içerisinde eklem ağrıları kaybolabilmektedir. Ayrıca hiçbir kalıcı eklem sorunları bırakmamaktadır. Ancak iltihaplı olan eklem romatizmalarında sorunlar yaşanabilmektedir. Aspirin kullanımından sonra uygulanılabilen penisilin tedavisi kalp kapakçıkların da zaman içerisinde sorun yaratmasın diye yapılmaktadır. Ancak penisilin alerjik bir reaksiyon gösterebileceği için mutlaka kişinin penisiline karşı duyarlı olup olmadığını tespit edecek alerji testleri yapılması gerekmektedir. Bu testin ardına şayet kişide her hangi bir alerji tespit edilmezse penisilin tedavisine başlanıla bilinir.

Bu Konuyu Ayrıca Videoda İzleyin

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git