Doğumda Alınan Kiloları Vermek İçin

Doğumda alınan kiloları vermek için

Doğumda çok kilo almak tüm annelerin şikâyetçi olduğu bir noktadır. Ancak bizim en değerli varlıklarımız olan evlatlarımızın daha ana rahmindeyken çok iyi beslenmesi için elimizden geleni yaparız. Bunun başında da daha karnımızda iken onları kendimizden önce düşünürüz. Bebeğin ana karnında sağlıklı büyümesi için onlara gerekecek tüm vitaminlerin anne tarafından alınması gerekiyor. Bu da doğal olarak anneyi kilolu bir yapıya sürüklüyor.

Şayet hamilelik zamanın da tüm besinlerden az ve sık besin alan ve gerekli olan hamilelere özel sporları yapan yürüyüşünü her gün düzenli yapan anne adayları bu hamilelik dönemini daha hafif geçiriyor.

Doğum sonrasında püf noktalar

Doğum sonrasında ise en büyük püf nokta annenin bebeğini çok sık ve uzun süreli emzirmesidir. Emzirme annede müthiş bir kalori kaybına sebep oluyor. 6 ay boyunca bebeğini düzenli ve sık olarak emziren bir anne her emzirme de yaklaşık olarak 500 kalori harcamaktadır. Bu da kısa zamanda aldığınız kiloları vermeniz demektir. Zaten anne doğumdan hemen sonra bebeğin ana rahminde bulunan eşi gideceğinden ve bebeğin kilosunun eksilmesinden kaynaklı yaklaşık olarak bir 5 kilo veriyor. Ardına düzenli olarak emzirme ile buna yakın kilo kadar da yine kısa bir sürede veriyor.

Ancak annenin ilk 1 yıl diyet yapması önerilmiyor. Ve özellikle de bebeğiniz sütten kesilmemişse. Çünkü bebek tüm vitaminini anneden alıyor. Annede aldığı gıdalardan sütüne geçen vitaminleri bebeğe vermiş oluyor. Yani annenin aldığı kalori ile bebeğin beslenme oranı paralel gidiyor.

10 kiloya kadar alınan kilolar rahatlıkla verilebilirken 10 kilo ile 20 kilo arasında ki kilolar ise baya zor bir şekilde veriliyor. Bu nedenle hamilelik döneminde ve hamilelikten sonra diyetisyen hekim kontrolünde olmak en sağlıklısıdır. Diyetisyen hekim kadınlara hamilelik süresinde hem size çok fazla kilo aldırmayan gıdaları tükettirecek hem de bebeğe sağlıklı olan ve direkt bebeğin kanına giren gıdalar tükettirecektir.

İlk 5 ay sonunda itibaren her ay en fazla 1,5 ile 2 kg arasında alınması gerekiyor. Ana öğün hiç atlanmadan ara öğünlerle birlikte 6 öğün yemek hem anne için hem de bebek için en sağlıklısı olacaktır.

Diyetisyenler uyarıyor.

Diyetisyen hekimler uyarıyor, geceleri ağır yiyen anne adayları hem aldıkları kiloların 2 katını alıyor hem de sağlıksız bir hamilelik dönemi geçirmiş olur. Geceleri uyku düzensizlikleri oluşur. Sıkışmalar yaşayarak nefes darlıkları yaşarlar. O nedenle gece yemeğini kesin bir şekilde yapmamaları gerekmektedir.

Diyetisyen hekimler bebek doğduktan 6 ay sonra günde 500 gr yani haftada 2 ile 2,5 kg arasında verip hem sağlıklı hem de yavaş bir şekilde hareket etmeleri gerekmektedir. Bu arada sporlarını da kesinlikle ihmal etmemeleri gerektiğini de uyarılıyorlar. Özellikle doğumdan sonra yapılan 30 dk. ile 1 saat arasındaki yürüyüş anneyi hem zinde hissettirecek hem de doğumda oluşan çatlakların azalmasına yardımcı olacaktır

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git