En Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri

Diyet yapmaya başladığımız andan itibaren hemencecik zayıflayarak sonuca ulaşmaya çalışırız. Fakat göz ardı ettiğimiz şey, yıllarca yanlış beslenme yüzünden bozulan metabolizmamızı iki üç ayda düzeltemeyeceğimizdir. Kilo verirken dikkat etmeniz gereken su ve kas kaybını önleyerek yağ yakmaktır. Böylece verdiğiniz kilolar kalıcı olacaktır. Genelde kilolu insanlar çabuk zayıflamak için yanlış uygulamalar yaparak yağ yakmak yerine su ve kas kaybetmektedirler. Bu da vücutlarına hem zarar vermekte hem de kısa süreli çözümler sunmaktadır.

Kilo vermenin en sağlıklı yolu fiziksel aktiviteyi artırarak, doğru beslenme alışkanlığı edinmektir. Her bedenin yapısı farklı olduğu için ideal kilo kişiden kişiye değişmektedir. Vücut kitle endeksinizi (BMI) hesaplayarak ideal kilonuzu da bulmanız mümkün. Günümüz doktorları ayrıca bel çevresine bakarak da kilo durumunuzu sorgulayabiliyor. Örneğin bel ölçüleri erkeklerde 102 cm. kadınlarda 88 cm. üzerine çıkan bireylere hemen kilo vermesi öneriliyor.

akiloSağlık Kilo Vermek İçin Uzmanların Şu Tavsiyelerine Önem Gösterin;

1) Öğün atlamayın ve ara öğünlere dikkat edin: Gün içerisinde üç ana öğününüzü mutlaka yiyin ve aralarda çok acıkmanızı engellemek için üçer ara öğünle destekleyin. Ara öğünlerinizde meyve, badem ceviz ya da diyet bisküvilerle midenizi tutabilirsiniz.
2) Bol bol meyve ve sebze tüketin: Günde en az beş porsiyon tüketebilirsiniz. Bir porsiyona denk gelenler 2 – 3 kaşık sebze, büyükse bir adet meyve, küçükse 3-4 adet meyve, bir küçük kâse meyve salatası ya da taze sıkılmış meyve suyu olabilir. Her öğünde bunlardan birini tüketebilirsiniz. Böylece çok kalori almadan tok kalabilirsiniz.
3) Nişastalı besinler tüketin: Lif bakımından oldukça zengin olan buğday ekmeği, kabuğu soyulmamış patates ve yine tam buğdaylı makarna ve pirinç tercih edin.
4) Doymamış yağ oranı yüksek yağ tercih etin: Doymuş yağı ise daha az tercih edin. Et dilimleriniz ince kesilmiş olsun ve yağ ile derileri sıyırın. Unlu mamulleri daha az tüketmeye gayret gösterin. Yemek yaparken margarin yerine zeytinyağı kullanabilirsiniz. Bitkisel yağları salatalarınızda da kullanabilirsiniz.
5) Yarım yağlı ya da yağsız süt ve sür ürünleri tercih edin. Süt, yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerinin düşük yağlı olanlarını tercih edin.
6) Bol bol balık tüketin: Balıktaki Omega-3 diyet esnasında sizi ayakta tutacaktır. Ayrıca balığın zayıflatıcı özelliği olduğundan haftada bir kere mutlaka balık tüketin.
7) Bol miktarda su için: Su içmek hem vücudunuz için çok faydalıdır hem de kalorisiz ve doyurucudur. Günde 2 – 3 lt. su içmenin gerekli olduğu uzmanlar tarafından ortaya konmuştur.
8) Fiziksel aktivitenizi artırın: Hayatınızı daha hareketli hale getirin. Yürüme mesafesinde olan uzaklıklara araba veya otobüs ile gitmeyin, yürüyüş yapın. Asansörle çıkmak yerine merdivenle çıkın. Uzaktan kumanda kullanmak yerine yerinizden kalkarak tv’den kanal değiştirin. Her gün 20 – 25 dakika yürüyün. Mümkünse diğer sporları da yapabilirsiniz. Vücudu en iyi şekillendiren sporlar yürüyüş ve yüzmedir. Anasayfaya dön kadın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git