Gebelikte karın ağrısı yaşanır mı?

Gebelikte karın ağrısı yaşanır mı?

Gebelikte karın ağrısı yaşanabilmektedir. Gebelikte karın ağrısı zararsız nedenlerle de olabilmektedir, gebeliğe bağlı olarak oluşan riskli durumlarla da ortaya çıkabilmektedir.

  1. Zararsız karın ağrılarına değinmek gerekirse bağırsak hareketlerinin yavaşlaması, mide hareketlerinin yavaşlaması şişkinlik, kabızlık oluşturabilmektedir. Aynı zamanda rahmin büyüyerek çevre dokulara baskı yapması ya da bağ dokusunu germesi gibi nedenlerle de karın ağrısına neden olabilmektedir.
  2. Bununla birlikte son üç aya girildiğinde hazırlık ağrıları denilen ağrılar ve sancılar yaşanabilmektedir. Bunun nedeni artık bebeğin gelişmiş olduğunu belli etmektedir. Artık gebe kadının yavaş yavaş doğuma bedenen hazır olduğunu göstermektedir. Şayet bu ağrılar dinlenerek geçiyorsa kısa sürelerde gelip geçici ağrılar ise bunlar zararsız ve müdahale gerektirmeyen ağrılardır.
  3. Zararlı olan gebelik döneminde ki karın ağrıları ise bir düşük tehlikesi olabilmektedir. Özellikle de kanama ile beraber gelen bir karın ağrısı ise önemsemek gerekmektedir. Böyle durumlarda acilen hekime başvurmak gerekmektedir.
  4. Şayet rahim içerisinde gebelik kesesi görülmediyse ve şiddetli karın ağrıları var ise bu dış gebelik olabilmektedir ve bu da hayatı tehdit eden bir durumdur ve uzmana en kısa zamanda başvurulması gerekmektedir.
  5. Daha ileriki safhalarda oluşan karın ağrıları erken doğum tehditti içerdiği için bu ağrıların mutlaka önemsenmesi gerekmektedir. Gebeliğin son 3 ay içinde yani son döneminde plasentanın ayrılması ile oluşan kanama ile ortaya çıkabilecek karın ağrıları hem annenin hem de bebeğin hayatını riske atabileceğinden acilen doktora başvurulması gerekmektedir.

Peki, bu ağrılar normal ağrılar mıdır?

Gebelikte oluşan karın ağrıları çok sık bir şekilde görülebilmektedir. Bunların çoğu zararlı ağrılar olmamakla birlikte zararsız gebelik karın ağrılarıdır. Ancak bazı durumlarda bu ağrılar çokta masum olmamaktadır. Özelliklede gebelik söz konusu ise gerek ilk dönemlerde gerekse son dönemlerde karın ağrılarına dikkat etmek gerekmektedir. Bağırsaklarımız gebelik sırasında hormonel olarak yavaşladığı için şişkinlik ve hazımsızlığa bağlı olan karın ağrıları normal olarak kabul edilebilmektedir. Bunun önlemini almak gerekmektedir. Bunun için de gebe kadının yeterince sıvı gıdalar almaları ve yeterince lifli gıdalar almaları gerekmektedir. Ayrıca az az ve sık sık yemek yemek ağrıları dindirici etkide bulunabilecektir. Bununla birlikte gebeliğin ilerleyen dönemlerinde rahmin büyümesi nedeni ile çevredeki dokulara yapmış olduğu baskılar nedeni ile şiddetli karın ağrılarına neden olacaktır. Bunlar zararsız ağrılar olup çok korkmaya lüzum yoktur. Bunlar basit bir pozisyon değişikliği ile ya da biraz dinlenme ile geçebilecek ağrılardır. Son aylara girildiğinde rahim artık doğum için hazırlık yapmaya başladığından kaynaklı karın ağrıları oluşturabilmektedir. Bu tip ağrılarda normal olabilecek zararsız ağrılardır.

Bu sayılan ağrılar tamamen normal ağrı olup çok ta panik yapmayı gerektirmemektedir. Ancak hamileliğin her evresinde doktor kontrolünde olmak gerekmektedir.

Bu Konuyu Ayrıca Videoda İzleyin

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git