Genital bölge temizliği için bilinmesi gerekenler

Genital bölge temizliği için bilinmesi gerekenler

Gerek genç kızlarda gerek hanımlar da genital bölge bakımı ve temizliği çok önemlidir. Genital bölgenin bakımı çocukluktan gelen bir alışkanlık olmalıdır. O nedenle annelerin üzerine ciddi bir görev düşmektedir. Kız çocuklarını küçüklükten itibaren genital bölgelerinin temizliği ve bakımı açısından eğitmelidir.

Genç kızların da kadınların da dikkat etmesi gereken çok önemli noktalar vardır. Bunlardan biri tuvalete girdiğiniz zaman işiniz bittiğinde genital bölgenizi temizlerken yapılması gereken, kesinlikle önden arkaya doğru temizleme olmalıdır. Şayet arkadan öne doğru bir temizlik yapılırsa makat civarında bulunan bütün bakterileri genital bölgenize yaymış olursunuz. Bu da genital bölgenizde büyük rahatsızlıklara sebep olabilmektedir.

Özellikle çocuklarınızı bu şekilde eğitmeniz gerekmektedir. Annelerin bu konuda titiz davranmaları uzmanlar tarafından uyarılmaktadır.

Regl döneminde genital bölgeye nasıl bir temizlik yapılmalıdır?

  1. Regl döneminizde tıpkı açık bir pencere gibi bir rüzgâr estiğinde içeriye her şey girebiliyorsa, bu dönemde de kanallar açık olduğu için hassas bir dönemdir ve her türlü mikrobun girebileceği bir dönemdir. Regl döneminde genital bölgenize daha ayrı ve daha ilgili bir bakım ihtiyacı olacaktır.
  2. Uzmanlar regl döneminde anti bakteriyel özelliği olan ürünleri kullanmanız için hastaları uyarmaktadır. Aynı zamanda mantarlara karşı olan temizleyici antimakortik ürünleri kullanmanızda fayda vardır.
  3. Mantarlar daha çok regl döneminde üreyeceklerinden bu dönemde daha hassas davranılması gerekmektedir.
  4. Regl döneminde bayanlar sık sık ped değiştirmelidirler. Günde en az 4 kez regl döneminde ped değiştirilmelidir. Aynı zamanda mümkün olduğu kadar duru su ile genital bölge temizlenmelidir.
  5. Tuvalete girdiğiniz zaman özellikle de adet döneminde iseniz temizliğinizi alman papatyası suyu ile yaparsanız mikroplardan ve mantarlardan korunma ihtimaliniz daha da yükselecektir.

Kıl alınmasından sonra genital bölgeye nasıl bir bakım yapılır?

Türk toplumu olarak kıl temizliğine önem veren bir toplumuzdur. Hemen hemen her bayan genital bölgelerini dönem burada oluşan kılları almaktadır. Kimi bayan bunu daha sık kimi bayansa ara ara yapmaktadır. Genellikle bayanlar kıl temizliği için ağda kullanmaktadırlar. Ancak bu temizliği yaparken çok dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. En başta ağdanın kalitesidir. Ağdaların içinde bulunan kimyasal ürünler genital bölgenize zarar verebilmektedir.

Ayrıca yeni açılmış ve daha önce kimsenin kullanmamış olduğu ağdaları kullanmaya dikkat etmelisiniz. Bazı kişiler ya da ağda yaptırılan yerlerde başkalarının da kullanmış olduğu ağdaları tekrar eriterek diğer bir kişiye kullanmaktadırlar. Ancak bu hem mantar açısından hem mikrop açısından kişiye oldukça zarar vermektedir. Bu işlemi yaparken daha önce hiç kullanılmamış ve açılmamış olan ağda paketlerini kullanmanız, şayet işlemi siz yapmıyor başkası yapıyorsa bu şekilde titiz davranması için mutlaka onları uyarmalısınız. Ayrıca mümkün olduğunca aynı yere birkaç kez olmak üzere ağda vurmayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git