Pap Smear Testi ve Tedavisi

Pap Smear Testi Nedir?

Pap smear testi, rahim ağzında bulunan ya da bulunma ihtimali olan enfeksiyon ve kanser ya da kanser öncüsü olabilecek durumları öğrenmek adına kadınlar için uygulanan özel rahim ağzı tarama testidir. Bu testin amacı özellikle rahim ağzı kanserinin erken teşhis edilmesidir. Günümüzde bu test jinekolojik kontrollerin başında gelmektedir ve pap smear testinin düzenli yapıldığı ülkelerde rahim ağzı kanseri oranı oldukça düşüktür.

 Pap Smear Testi Nasıl Yapılır?

Vücut dokularımızın yenilenmesiyle yüzeylerden düşen hücrelerin alınması ve özel bir işlemle mikroskopta incelenmesine sitolojik inceleme denir. Bu incelemenin en iyi uygulama alanı rahim ağzıdır. Hücrelerin bu şekilde toplanmasına smear yani yayma denir.  Bu test oldukça kolay uygulanan bir testtir ve ağrı hissettirmez. Vajinaya takılan bir aletle önce rahim ağzı görüntülenir daha sonra da smear fırçası ile rahim ağzından sürüntü alınır.

Pap Smear Tesi Kimlere ve Ne zaman Yapılmalıdır?

Rahim ağzı kanserinden veya bu tür hastalıklardan korunmak ve sağlıklı olmak için her kadın bu testi yaptırmalıdır. Fakat her kadının aynı sıklıkta test yaptırmasına gerek yoktur. Cinsel yaşantısına göre 21 yaşın üstündeki her kadın pap smear testi yaptırmalıdır. Cinsel yaşamla ilk tanışmadan sonra bu testin yaptırılması faydalıdır.  Yüksek risk grubundaki kadınlar yılda bir kere, düşük risk grubundaki kadınlar 3 yılda bir kere bu testi yaptırmalıdırlar.

 Rahim Ağzı Kanseri Açısından Riskli Gruplar

1)      Yoğun sigara içenler

2)      Çok eşli kadınlar ya da partneri çok eşli olan kadınlar

3)      Çok erken yaşta cinsel tecrübe yaşayanlar

4)      Papilloma virüsü taşıyanlar (kansere dönüşme ihtimali çok yüksek olan ve siğillere dönüşen bir virüs)

5)      Doğum kontrol hapı kullananlar

 Hamilelikte Pap Smear Testi

Hamile kalmadan önce bütün kadınlar jinekolojik muayeneden geçmeli ve pap smear testini yaptırmalıdır. Bir şekilde test yaptırılamamışsa doktorunuz, testi yaptırdığınız zamana göre size testin uygulanması gereken zamanı söyleyecektir. Hamilelikte pap smear testinin uygulanmasının hiçbir sakıncası yoktur. Normalde hamilelik bir kadında rahim, yumurtalık ve meme kanseri riskini azaltırken, rahim ağzı kanseri riskini artırmaktadır. Bu bakımından hamileliğin ilk 90 gününde smear testi uygulanır.

 Pap Smear Testi Yapılmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

1)      Test yapılmasından önceki 24 saatlik zaman diliminde cinsel münasebete girilmemesi daha güvenli sonuçlar elde edilmesine faydalı olur.

2)      Test yapılmasından önceki 72 saatlik zaman diliminde vajinaya özel krem ya da ilaç uygulanmamalı ve vajinal duş alınmamalıdır.

3)      Testin uygulanabileceği en uygun zaman regl döneminizin bitiminden 10 gün sonrası ve diğer regl başlangıcınız arasındaki zaman dilimidir. Testin çok gerekli görülmesi ve kanama olması halinde ise ve kanama miktarı çok az ise smear alınabilir.

4)      Smear testi uygulayacak uzmanın deneyim ve başarılarından mutlaka emin olunuz.

Bu Konuyu Ayrıca Videoda İzleyin

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git