Göz makyajı nasıl temizlenir?

Gözler vücudumuzun en hassas olduğu yeridir. Gözler deri dokusunun en ince olduğu yerdir. Bu bölgenin kanlanmasından hareketlenmesine varıncaya kadar çok büyük özellik gösterir. Çoğunlukla bu bölgenin temizlenmesinde bazı kurallara dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü göz çevresi üzerinde bulunan kaslar çok özel bir yapıya sahiptirler.

Gözlerimizin altını temizler iken çok hafif olmak kaydı ile dairesel hareketler ile içerden dışarıya doğru gözlerinizi gererek yine içerden dışarı doğru dairesel hareketler ile temizleme işlemi yapılmalıdır. Ayrıca gözlerinizi sert cisimler ile değil de oldukça yumuşak pamuklarla temizlemelisiniz. Aynı şekilde göz kapağınızın üst kısmını da aynı şekilde dairesel ve hafif hareketlerle içten dışa doğru temizlenmelidir.

En önemli noktalardan biride cilt temizleyen ürünlerin göz temizleme ürünü olarak kullanmamanız gerekmektedir. Makyaj temizlerken dikkat edilmesi gereken ürün seçiminde hassasiyettir. Bu ürünler makyajdaki kimyasal ürünleri parçalayarak yok etmesi gereken ürünlerdir. Bazı ürünler temizleme yaparken bir yandan da cildi nemlendirmeyi de sağlamaktadır. Özellikle nemlendirici özelliği olan temizleme ürünlerinin kullanılmasında fayda vardır. Derinleme temizlik yapabilecek ürünler kullanılması önemle dikkat edilmelidir. Yani cildin üst tabakasını sadece değil gözeneklerin içine girmiş olan makyajı tamamen temizlemek için kullanılan malzemeler olmalıdır.

Bu ürünleri eczanelerden ve kaliteli kozmetik eşya satan yerlerden edinebilirsiniz. Bu işlemlerin ardına cildimizde arta kalabilecek, çıkmayan makyajı temizlemek için temizleme ardına temizleme sütü ya da tonik kullanmanız size faydalı olacaktır.

Makyaj temizliğinin ardına ne çeşit cilt bakımı yapılmalıdır?

Göz çevresi temizliği için sadece göz için üretilen temizleyiciler kullanılmalıdır. Bazı temizleyiciler ciltte temizlik yapsa dahi cildi tam anlamıyla temizlemeyebilirler. O nedenle temizleme yaptıktan sonra yine bir bakım yapmak gerekecektir. Bu bakımda da makyaj temizliğine ilaveten makyaj sütü ve tonik gibi ürünlerin kullanılmasında fayda vardır. Makyaj sütü kullanımın ardına ya da tonik kullanımın ardına ve yahut ta su ile temizlemeden sonra mutlaka cildinize ve göz çevrenize uygun nemlendirici kremler kullanılmalıdır. Çünkü temizleme işleminden sonra cildin yağının yok olacağı için cilt kuruyacak ve özelikle de gece daha fazla neme ihtiyaç duyacaktır. Bu nedenle nemlendirici kullanmanız gerekmektedir.  Başka bir diğer püf nokta ise yatmadan önce mutlaka yapılan makyaj temizlenmeli ardına cildin kurumaması için özel gece kremleri kullanılmalıdır.

Makyaj temizlenmez ise ne olur?

Hangi malzeme kullanılırsa kullanılsın hepsinde derinin gözeneklerini kapatacak özelliktedir. Makyaj cildin gözeneklerini kapatarak cildin hava almasını engellemektedir. Makyaj iç ortam ile dış ortamın birbirine uyum sağlamasını, zararlı maddelerin dışarı atılmasını engeller. Bu nedenle makyaj temizliği oldukça önemlidir. Düzenli yapılmayan makyaj temizliğine bağlı olarak daha erken yaşlanma görülmektedir. Ciltte çok erken yaşlarda kırışmalar başlamaktadır. Genellikle erken görülen bu kırışmalar makyajın tam anlamıyla temizlenmemesi ve gerekli özenin gösterilmemesinden kaynaklanır.

Bu Konuyu Ayrıca Videoda İzleyin

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git