Kadınlarda Akıntılar ve Tedavi Yolları

Vajinal akıntılar bütün kadınların tipik problemidir ve kadın doğum uzmanlarının sık sık ziyaret edilmesine sebep olan nedenlerinden biridir. Yaşam kalitemizi düşüren, kendimize güvenimizi azaltan, kendimizi kötü, huzursuz hissettiren bu durumlar bazen normal sayılabileceği gibi bazen de bazı rahatsızlıkların habercisi olabilir.

Vajina, yapısı itibari ile nemli bir organdır ve vajina içerisinde ve duvarlarında bulunan rahim ağzı bezelerinden salgılanan sıvılarla ıslaklık sağlanır. Kadın sağlığı açısından bu ıslaklıklar oldukça gereklidir. Önemli olan akıntının genel bir durumumu yansıttığı yoksa hastalık belirtisi mi olduğudur. Ayakta durmaktan, hareket etmekten, spor yapmaktan kaynaklanan ve yer çekiminin de etkisiyle dışarı akan akıntılar çamaşırınızda normal olarak bir ıslaklık yaratacaktır. Bu tip bir ıslaklık sağlıklı bir kadında süreklilik gösterebilir.

 Normal Vajinal Akıntı

Normal vajinal akıntılar yumurta akını andıran, koku yapmayan, berrak sıvılardır. Regl döneminin başlangıcından itibaren 14 gün sonra bu akıntının kıvamı değişebilir ve biraz daha sıvılaşabilir. Bu sıvılaşmanın sebebi, yumurtanın döllenmesini kolaylaştırmaktır. Rahimde ve rahim ağzında salgılanan sıvılardaki değişiklikler spermin rahatça yumurtaya erişmesini kolaylaştırmak içindir. Regl dönemi yaklaşırken bazı kadınların akıntı rengi koyulaşarak kötü kokular yayabilir. Bunun nedeni regl kanamalarını oluşturan hormonlardır.

Anormal Vajinal Akıntı

Normal vajinal akıntıların tersine; kıvamı bozuk, koku yapan vajinal akıntılar bir hastalığın habercisi olabilir bu yüzden mutlaka muayene gerektirmektedirler. Jinekolojik muayeneden sonra verilen ilaçlarla akıntılar genelde kolayca tedavi edilebilmektedir. Özellikle mantar hastalığında, hastalığınız iyileştikten sonra çamaşırlarınızı kaynatmanız ve ütülemeniz, akıntının tekrarlamasını engelleyecektir. Çamaşırınızı sık sık değiştirmeniz sizi bakteri ve virüslerden mümkün mertebe koruyacaktır.

Vajinal Akıntılar Birçok Çeşide Sahiptir.

1)      Regl kanaması öncesi oluşan akıntılar

2)      Cinsel ilişki esnasında oluşan uyarılardan kaynaklanan ıslanma ve bununla gelen akıntı

3)      Hamilelik esnasında rahim ağzı bezlerinin salgıladığı bebeği koruyan salgılar

4)      Spiral takılmasından kaynaklı akıntılar

5)      Mantar hastalıkları

6)      Vajinadaki yabancı maddelerin sebep olduğu akıntı

7)      Kanserlerin neden olduğu akıntılar

8)      Bakterilerin neden olduğu akıntılar (belsoğukluğu gibi)

9)      Nedeni belli olmayan tanımlanamayan akıntılar

10)   Herpes gibi virüslerin neden olduğu akıntılar

11)   Polip denilen oluşumların neden olduğu akıntılar

12)   Yaraların neden olduğu akıntılar

Akıntılar arasında en sık görülen tip ise mantar ve bakteriler yüzünden oluşan akıntılardır.

 Anormal Vajinal Akıntılarda Önlem Alınmazsa Birçok Soruna Neden Olabilir…

1)      Cinsel yaşamınızı etkiler.

2)      Kısırlığa yol açar.

3)      Psikolojik anlamda rahatsızlık verir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git