Adet Şişkinliği ve Tedavisi

Adet dönemlerinde neredeyse bütün kadınların tek sıkıntısı karın ve bel bölgesinde oluşan ağrılar ve hormonal dengesizlikten kaynaklanan şişkinlik (ödem, su toplama) gibi problemlerdir. Regl döneminde oluşan bu ödemlerden kurtulmak için bitkisel yöntemler deneyebilir, birkaç küçük önlem alabilir ve regl dönemini rahatlıkla atlatabilirsiniz.

 Adet Döneminde Ödemi Engellemek İçin Neler Yapılmalı?

Regl döneminde sıvı tutulmasını engellemek için yaşam şeklinizde birtakım değişiklikler yapabilir ve ödemi engelleyebilirsiniz. Eğer regl öncesi kendinize dikkat ederseniz regl döneminde şişkinlikten kurtulabilir ve rahat edebilirsiniz. İşte ödemi engellemek için yapabileceğiniz birkaç öneri;

1)      Düzenli olarak egzersiz yapın.

2)      Tuzdan ve çok fazla tuz içeren gıdalardan uzak durun. Tuz vücutta su tuttuğundan dolayı ödem ve şişkinliğe neden olur.

3)      Daha sık ve az yemeye özen gösterin. Sadece üç ana öğün yemek yerine, üç ana öğün ve üç küçük ara öğün tüketin ve öğünlerinizi küçük tutun. Böylece sindirim de daha kolay olacaktır. Özellikle regl döneminizde tam tahıllı ürünler tercih edin ve bol bol meyve sebze yiyin.

 Adet Döneminde Ödemi Engellemek İçin Bitkisel Çözümler

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Özel Adet Dönemi Ödem Kürü

Bu kür sayesinde vücutta biriken su, böbrekler vasıtası ile idrar olarak dışarı atılır ve vücudu rahatlatır. Regl döneminde yaşanan bu sorunun en önemli yardımcısı kiraz sapıdır.

Kiraz saplarını soğuk su ile yıkayın. Bir litre kaynamış suya bu yıkanan bir avuç kirazı atın ve kısık ateşte ağzı kapalı bir biçimde beş dakika kadar kaynatın. Daha sonra soğumaya bırakın ve iyice süzün. Regl döneminiz boyunca her gün bir su bardağı için. Aç ya da tok karnına fark etmez. Buzdolabında muhafaza edebileceğiniz bu karışımı 3 gün boyunca için. 3. günün sonunda regl ve şişkinlik devam ediyorsa tekrardan yeni bir kür hazırlayın.

Suna Dumankaya’dan Regl Dönemi Ödemi İçin Kürler

Bitkisel kürlerde uzman Suna Dumankaya, reglde ödemden kurtulmak için iki farklı kür sunuyor.

1)      Keten Tohumu Kürü: 1 yemek kaşığı keten tohumu, 250 ml. Suyun içerisine eklenir ve yaklaşık olarak 5 dk. Kaynatılır. Kaynadıktan sonra dinlendirilen keten tohumu çay olarak içilir.

2)      Karışık Çay: 20 gr. Kiraz sapı, 20 gr. Adaçayı, 1 demet maydanoz ve parçalara ayrılmış 2 adet elma bir tencerenin içerisine konur ve kaynatılır. 5 dk. Kadar dinlendirildikten sonra çay şeklinde içilir. Vücudun çok fazla ödem tuttuğu günlerde bolca içilmelidir.

Regl dönemi öncesi aldığınız bu önlemler, ödemden korunmada faydalı olacaktır. Bütün bu yöntemlere rağmen vücudunuzdaki ödemden kurtulamıyorsanız doktorunuzdan ilaç tavsiye etmesini isteyebilirsiniz. Özellikle idrar söktürücü ilaçlar vücutta biriken fazla sıvıyı atmaya yardımcı olacaklardır. Fakat aşırı kullanmamaya özen göstermeli, fazlası için mutlaka doktorunuzun iznini almalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git