Koltuk altı bakımı için püf noktalar

 Koltuk altı bakımı için püf noktalar

Terlemek ve ter kokmak hayatımızı zorlaştırır. Oysa bunları alacağımız basit önlemlerle engelleye biliriz. Peki, koltuk altı bakımı ve bunların sonucunda cilt de olan kızarıklık tahriş ve koltuk altının renk değiştirip koyulaşması; Bu sorunları nasıl önleriz. Bunları önlemekte çok kolay.

Bilinenin aksine terimiz kokmaz. Ter kokan bir madde değildir. Ter bezlerinin ürettiği ter yağlı ve proteinli minareler yayar. Nemli ortamda bakteriler ürer ve çoğalır.  Ayrıca semirsek, soğan, balık, koku oluşumunda rol oynar. Kimyasal dengesizlik koku oluşumunda etkili olur. Her hangi bir hastalıktan şüpheleniyorsanız doktora görünün.

Koltuk altındaki kılları temizlemek hem görüntü açısından hem de kötü kokuyu önlemek için gereklidir. Tüylerden temizlemek için değişik yolları deneye biliriz. Ağda, epilasyon, jilet, sir ve tüy dökücü kremler gibi. Eğer jilet kullanacaksanız işlemden önce koltuk altını sabunlamalı daha sonra jilet kullanmalısınız. Direk jilet kullanmak cildi tahriş eder. Uygulamadan sonra aloe vera içerikli bir nemlendirici krem sürmeyi ihmal etmemelisiniz. Çünkü krem tahrişi ve yanma hissini azaltır cildi rahatlatır. Ağda ve epilasyon uygulamalarından önce cildin kremsiz, temiz ve kuru olmasına özen gösterin. Epilasyonda kullanılan aletlerin kullanımdan önce ve sonra temizliği yapılmalı cilt sağlığı için bu ihmal edilmemelidir.

Her ne şekil olursa olsun kıllar temizlenince koltuk altında kızarma meydana gelir. Bu kızarmanın tahrişe dönmemesi için epilasyondan hemen sonra parfüm, deodorant gibi alkol içeren ürünler kullanmamalıdır.  Bunun için biraz beklemek gerekir çünkü bunlar alkol içerdiği için tahriş yapar.

Lazer epilasyon son dönemlerde popüler olan bir yöntemdir. Hem kökten bir çözümdür hem de pratiktir. Lazer epilasyondan sonra cilt de bir kızarıklık olabilir. Fakat bu endişelenilecek bir şey değildir geçici bir durumdur. Dikkat edilmesi gereken epilasyondan sonra en az gün parfüm ve deodorant gibi alkol içeren ürünler kullanmamak ve güneşlenmemek gereklidir.

Koltuk altının koyulaşmaması için alınacak önlemler de vardır. Çoğu kadının en büyük sorunlarından biridir koltuk altının renginin koyulaşması. Rengin koyulaşmaması için çok dar kıyafetler giymekten sakınmalıyız. Kol altını saran kıyafetler koltuk altına sürtünmekten tahriş olur. Ayrıca kıyafetlerde sentetik değil de pamuklu kullanmak daha iyi ve sağlıklı olur.  Epilasyon için jilet değil de ağda kullanmak cildin kararma riskini azaltır.

Koku giderici ve deodorant yerine rol on kullanmakta koltuk altının kararmasını engeller. Banyo sırasında limonla koltuk altını ovmakta işe yarar. Düzenli bebek pudrası sürmekte rengi açar. Ayrıca tahriş olmadan duş alırken kese yapmak da iyi gelir.

Bu Konuyu Ayrıca Videoda İzleyin

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git