Nasır tedavisi

Nasırın tanımı: Cildin kendini korumak için kalınlaşması.
Nasır problemleri:
Nasır en fazla ayaklarda olur. Fakat vücudun başka yerlerinde de oluşabilir. Nasır ayakta bulunan kemik bozuklukları, yanlış basma, ayakkabının parmaklara baskısı gibi sebeplerden oluşur. Sert nasırlar parmakların üzerinde ve küçük parmak kenarında oluşur. Yumuşak nasır akıntı yapar. Mantara benzer ve parmak aralarında oluşur.
Fazla sıkı ya da dar bir ayakkabı sert yüzey ile sürtünme, iki parmağın birbirine yaptığı sürtünme ve baskı nasıra sebep olur. En fazla görülen nasır parmağın üstüne ayakkabı değmesinden oluşan nasırdır. Parmak aralarında oluşan yumuşak nasırlarda vardır.
Nasır oluşumunun nedeni ayağın sürtünmesiyle oluşan fazla basınçtır.

Bunun ana nedenleri;
1. Dar ve sıkı ayakkabı giymekten kaynaklı nasırlar
2. Ayak şekline uyumsuz ayakkabı giymekten kaynaklı nasırlar
3. Yüksek topuklu ayakkabı giyinmekten kaynaklı nasırlar
4. Yalın ayak durmaktan kaynaklı nasırlar
5. Ayakta fazla kemik olmasından kaynaklı nasırlar
6. Yanlış yürümeden kaynaklı nasırlar
Nasır kolay görülür. Farklı belirtileri olmasına rağmen belirti vermeyen nasır da olabilir. Nasır oluşurken çok fazla bir ağrı yapar. Derin nasırlarda ağrı fazla ve rahatsız edicidir. Hafif nasırda baskı kalkınca ağrıda yok olur. Ağrılı nasırlar tedavi gerektirir.
1. Sert nasırlar; yoğun sertleşmiş deri tabakasıdır. Ayağın altında, küçük parmak yanında, parmakların üstünde olur.
2. Yumuşak nasır; hassas ve kızarmıştır. İnce ve pürüzsüzdür.
3. Tohum nasır; topuğun yanında ölü hücreden oluşur.
Kalıtımsal nasırlarda vardır. Basınca ve sürtünmeye gerek yoktur. Avuç içinde ve ayakaltında olur. Çocuklarda sık görülür.
Nasırın tedavisi; nasır tedavisi çok kolaydır. Dikkat etmek gereken yer iltihabı olanlardan ayırmaktır. İltihaplı olanlar temizlenirken kan ve iltihap akacaktır. Fakat nasır temizlenirken ölü hücreler çıkar. Sorunun nasır olduğundan emin olmak gerekir.
En sağlıklı yöntem nasırın olduğu bölgedeki ölü hücreyi cildi zedelemeden ponza taşıyla zamanla yok etmektir.
Nasır bantları salisilik asit bulundurdukları için kuvvetlidirler ve tahriş ederler. Bu yüzden dikkatli kullanılmalıdır. Nasırı yok ederler içlerindeki asit nasırı eritir. Fakat yanlış kullanıldıklarında nasırın çevresindeki sağlıklı dokuyu öldürüp alerjiye neden olur. Cilt için tehlike taşıdığı gibi lazım bozukluğu ve şeker hastalarında daha tehlikelidir.
Alerjisi olmayan kişilerde doğru kullanıldığında tedaviyi hızlandırır. Fakat nasırın oluşumu engellenmezse yeniden oluşur. Nasırı kesmek kötü sonuçlar doğurur. Deride kesikler oluşur. Tedavi için bazı hususlara dikkat etmelidir.
1. Doğru ve uygun ayakkabı
2. Ayakların temizliği mikrop ve bakteri oluşumunu engellemeli
3. Ayakları nemlendirmek ve yumuşak tutma
4. Uzmanla görüşmek
5. Yağlı bir krem sürerek nasırı yumuşatmak.
Ayakkabı giyince ağrıyan bölgeye korumak için yara bandı takmak. Ilık suda ayağı bir süre bekletmek. Ölü hücreyi ponza taşıyla temizlemek evde uygulayacağımız yöntemlerdir.

Bu Konuyu Ayrıca Videoda İzleyin

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git