Yeni doğmuş bebeklerdeki göbek fıtığı

Yeni doğmuş bebeklerde ki göbek fıtığı

Yeni doğmuş bebeklerde ki göbek fıtığı göbek halkasının açık kalmasından ortaya çıkmaktadır.  Bebeğin anne karnında iken beslenmesi bu göbek etrafında ki gelen damarlardan olmaktadır. Bu damarlar ise doğumdan hemen sonra kapanmaktadır. Bu şekilde de bağırsakların dışarı çıkması önlemektedir. Bazı durumlarda bu bahsedilen göbek halkası ki bunun içinden damarlar da geçmektedir, kapanamamaktadır ve kapanamadığı için de bağırsaklar dışarı çıkmaktadır. Bununla birlikte bağırsağın etrafında ki diğer dokularda dışarı çıkmaktadır. Yeni doğmuş bebeklerde ki göbek fıtığı çoğu zaman müdahaleye gerek kalmadan yaklaşık 1 yıl içinde kendiliğinden geçer.

Karın içinde basıncın artması ve ya bebeğin ıkınması Yeni doğmuş bebeklerde ki göbek fıtığına yol açmaz. Göbek fıtığına yol açan sebep orada ki halkanın açık kalmasıdır. Ikınan bebekte göbek biraz daha belirgin olmakta ancak Yeni doğmuş bebeklerde ki göbek fıtığına sebep olmamaktadır. Aynı zamanda gazla ilgisi yoktur, ağlamak ile ilgisi yoktur, karnın içindeki basınç ile de ilgisi olmamaktadır. Bu tip sebeplerden ötürü Yeni doğmuş bebeklerde ki göbek fıtığına sebep olmaz.

Yeni doğmuş bebeklerde ki göbek fıtığı göbek deliği çevresinde ki dokuların zayıf ve cansız olması nedeniyle meydana gelmektedir.

Yeni doğmuş bebeklerde ki göbek fıtığının belirtileri nelerdir?

Çok sık bir şekilde yeni doğmuş bebeklerde göbek fıtığı görülebilmektedir. Yeni doğmuş bebeklerde ki göbek fıtığını anlamak son derecede kolaydır. Yeni doğmuş olan bebeklerde göbeğin etrafında bir çıkıklık görülür. Bu çıkıklık çeşitli büyüklükler de olabilmektedir.

Yeni doğmuş bebeklerde ki göbek fıtığının sabit bir büyüklüğü var mıdır?

Bu bazen bir fındık büyüklüğün de bazen bir ceviz büyüklüğün de olabilmektedir. Hatta bazı durumlar da yumurta büyüklüğün de bile görülebilmektedir. Göbek fıtığı mutlaka gözle görülebilen bir durumdur. Göbekte görüldükten sonra hemen bir hekime görünüp bu teşhisin konması gerekmektedir. Göbek fıtığı teşhis edildikten sonra bebeğin sağlığı ve temizliğine çok dikkat edilip takip altına alınmalıdır. Çocuklar fıtık nedeni ile belirti vermezler. Çünkü bu doku yumuşaktır ve ağrısız olacağından bebek ağlamaz.

Yeni doğmuş bebeklerde ki göbek fıtığı tehlikeli midir?

Göbek fıtığı yeni doğmuş bebekler de sağlık durumunu önemli bir tehlikeye atacak rahatsızlıklara neden olmamaktadır. Yeni doğmuş bebeklerde ki göbek fıtığı rahatsızlıkların da ameliyat gerekmemektedir. Bebeğin sağlık durumunu yakın bir şekilde takip edilmesi yeterli olacaktır.

 Yeni doğmuş bebeklerde ki göbek fıtığı nasıl geçebilir?

Yeni doğmuş bebeklerde ki göbek fıtığı genellikle kendi kendine düzelmektedir. Yaklaşık olarak 12 ay içerisinde kendiliğinde düzelecektir. Burada önemli olan nokta bebeğin düzenli olarak her ay kontrolüdür ve bakımıdır. Burada en büyük görev anneye düşmektedir. Çünkü her anını ve her dakikasını anne takip etmektedir. Bu nedenle ani bir değişiklik gözlemlediğinde hemen hekime göstermelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git