Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Pek çok kadının ortak derdi adet döneminde yaşadıkları ağrılar ve ödemlerdir. Özellikle karın, bel ve yumurtalık bölgesinde oluşan ağrılar yüzünden birçok kadının hayatı olumsuz yönde etkilenmekte yaptıkları planlar suya düşmekte ve bu kadınların regl dönemlerinden nefret etmelerine neden olmaktadır. Adet sancıları ağrı kesicilerle tedavi edilebileceği gibi yediğiniz gıdalara ve yaşam tarzınıza dikkat ederek de tedavi edebileceğiniz düzeyde bir ağrıdır.

 Yumurta ve Balık Regl Sancısını Azaltıyor.

Yapılan araştırmalara göre regl döneminde şeker, tuz ve yağı azaltıp, bol ve kaliteli protein içeren balık ve yumurta tükettiğiniz ve lifli besinlerden bol miktarda yediğiniz zaman regl sancılarınız da azalıyor.

Soya fasulyesi, deniz ürünleri, süt ve susam regl ağrılarını azalttığı gibi aynı zamanda kişiye kendini mutlu hissettiren trytophan denen amino asiti içerdiği içerir. Bu bakımından uzmanlar regl döneminde bu tip besinlerin tüketilmesini önermektedirler.

Adet dönemlerinde kadınların iştahı ya hepten kapanır ya da tamamen açılır. Bunun yanı sıra gerginlik, depresyon, gerilim, endişe, uyum sorunu gibi ruhsal değişimler de yaşanmaktadır. Kadınların yaklaşık % 10’u PMS diye bilinen adet öncesi sendromu çok ağır geçirirler. Bunun en önemli nedeni ise hormonal değişikliklerdir. Bu yüzden hormon dengeleyici besinler tüketmekte fayda vardır.

 Çok Fazla Tuz Tüketmeyin

Regl tarihinden önce tuzu azaltmak regl döneminde oluşacak şişkinleri önleyecek ve ödem oluşumunu engelleyecektir. Tuz, vücuttaki suyu tuttuğundan tuz tüketimini azaltma rahat bir regl geçirmenizi sağlar.

 Kafein İçeren İçeceklerden Uzak Durun.

Kafein uyarıcı bir madde olduğu için regl döneminde görülen huzursuzluk ve stres duygusunu artıracaktır. Uzmanlara göre aşırı alkol, stres, doymuş yağ oranı yüksek besinler PMS’i (adet öncesi sendromu) hızlandırmaktadır. Şeker hastalarında ise bu durum daha da ağır geçmektedir. Yine regl dönemlerinde kalsiyum almak önemlidir. % 99’u kemiklerde gerisi kanda olan kalsiyum kas ve sinir iletimini sağlar. Eğer kandaki kalsiyum azalırsa kaslar ve sinir sistemi bundan olumsuz yönde etkilenecektir. Böylece adet öncesi sendromu ve adet dönemi daha ağır geçecektir.

 Adet Döneminde Alınması Gereken Besinler

E vitamini, B vitamini, magnezyum, çinko ve kalsiyum alımı hem vücudunuz için faydalı hem de regl döneminde yardımcıdır. Bu maddeleri içeren besinler aşağıdadır.

1)      Siyah üzüm

2)      Yumurta

3)      Kabak

4)      Patates

5)      Kavun

6)      Ay çekirdeği

7)      Fındık

8)      Ceviz

9)      Muz

10)   Ciğer

11)   Deniz ürünleri

12)   Bal kabağı

13)   Böbrek

14)   Yapraklı sebzeler

15)   Süt

16)   Balık

17)   Soya fasulyesi

18)   Yer fıstığı

19)   Somon

20)   Mısır

21)   Maydanoz

22)   Elma

23)   İncir

24)   Limon

25)   Portakal

26)   Un

Bu Konuyu Ayrıca Videoda İzleyin

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git