‘Bacağımı kesin’ diye yalvardı! Delirten ağrı ve şişlik hayatını böyle mahvetti

Birleşik Krallık’a bağlı dört ülkeden biri olan Galler’de yaşayan 29 yaşındaki Nicky Neil, bacağında oluşan ağrı nedeniyle evinden bile çıkamaz hale geldi.

Dört duvar arasında 5 yıl boyunca bir tutsak hayatı yaşamaya başlayan kadın, yaşadığı ağrı nedeniyle büyük acılar çekmeye başladı.

Kompleks bveouml;lgesel ağrı sendromuna (CRPS) yakalanan genveccedil; kadın, hayatında hiveccedil; yaşamadığı bir ağrıyla karşı karşıya kaldı. Bu sendrom, genellikle bir uzvu derinden etkileyen doğum sancısından daha şiddetli bir ağrıya neden olan bir rahatsızlık olarak biliniyor.

Sendrom, genellikle bir travma veya yaralanma sonrasında bireylerde gveouml;rveuuml;lebiliyor. Kronik ağrı durumunu tanımlayan bu rahatsızlığı yaşayan Nicky Neil iveccedil;in net bir travma sebebi bulunamadı.

RESİMLERİ BÜYÜTMEK İÇİN ÜZERİNE TIKLAYIN

Yıllardır yatağa bağımlı olduğunu söyleyen genç kadın, aynı zamanda bir çocuk annesi. Bu durumun çocuğuyla geçirmesi gereken vakti çok etkilediğini belirten anne, ağrılarının şiddetlenmesi sonucunda hiç düşünmediği bir karar aldı.

TEŞHİSİ 16 YAŞINDA KONULDU

Sol bacağında hissettiği ani ağrı sonucunda teşhisi belirlenen Nicky, ilk zamanlarda hayatını olumsuz etkileyen bu faktörlerin açığa çıkmadığını belirtiyor. Ancak zamanla kötüleşen sol bacağı, diğerine oranla şişmeye de başladı.

Bacağı boyut olarak iki katına veccedil;ıkan ve mavimsi bir renge dveouml;nmeye başlayan kadın hayatını ağrılı ve sancılı bir şekilde devam ettirememeye başladı. Eğer ayağının veuuml;zerine ağırlığını verip durmaya kalkışırsa, bacağı patlayacakmış gibi hissettiğini belirtti.

Genç kadın, hayatını geri kazanmak ve yaşamını sürdürebilmek istiyordu. Doktorlara bacağının kesilmesi için yalvaran kadın, ağrılarına dayanamaz hale gelmişti. CRPS tedavisinde ise son çare olarak görülen ampütasyon yapıldı.

‘HAYATIMDAKİ EN İYİ KARARDI’

Operasyonun ardından üç gün hastanede kalan Nicky, bu kararının hayatındaki en iyi karar olduğunu belirtiyor.

“Beş yıl boyunca yatağa bağlı kalmaya kıyasla artık dolu ve aktif bir yaşam sürüyorum. Bacağımı kaybetmiş olabilirim ama artık hayatımı geri kazandım” diye konuştu.

İlk aşamada doktorları bacağının kesilmesi iveccedil;in ikna edemediğini anlatan genveccedil; kadın, en sonunda kabul ettirdiğini belirtiyor. Nicky’e gveouml;re işlerini platin bir bacakla halletmek, şiş bir bacakla ve şiddetli ağrısıyla yatalak olmaktan veccedil;ok daha iyi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git