Kilo Almanın Ciddi Nedenleri

Kilo almanın ciddi nedenleri

Aşırı kilo gün içerisinde almış olduğumuz enerjilerin, gün içerisinde harcamış olduğu enerjiden fazla olması sonucunda ortaya çıkar. Fazla kilo aşırı yemek yemekten de kaynaklanmaktadır hem de genetiksel olan nedenlerden ötürü de kaynaklanmaktadır.

Aynı zaman da her şey de etkisi olduğu gibi kiloya da stresin etkisi çok fazladır. Bazı kişiler çok stresli zamanlarında aşırı derecede yemek yerler. Bu ise gün içerisinde alınması gereken kaloriden çok daha fazlasını alarak direkt kiloya sebep olur

Aşırı kilolu insanlar genellikle hareketten uzak olan insanlardır. Gün içerisinde hiçbir hareket etmeyen ve özel olarak spor yapmayan kişiler kilo almaya müsait kişilerdir

Kilo aldıran nedenler nelerdir?

 1. Çevresel nedenler: aldığımız ilaçlar ya da hormon kullanımı aynı zamanda dengesiz beslenme, çok yemek alışkanlığı, yağlı yiyecekler ve aşırı kalori alımı çevresel nedenleri oluşturmaktadır.
 2. Vücutta ki insüline karşı direnç: kilo alımına sebep olan en önemli faktörlerden biri de insüline karşı direncim düşük olmasıdır. Özellikle ailesinde şeker hastalığı bulunan kişiler daha çok tehlike altındadır.  Yüksek şeker miktarı obeziteye ilk adımdır. Hemen hemen tüm dünya da aşırı kilonun altında şeker direncinin düşük olması yatmaktadır.
 3. Hipofiz hastalıkları: hipofizin etkili olduğu büyüme hormonunun fazla olması aşırı kiloya sebep olur.
 4. Beyinde oluşan sorunlar: beyinde bulunan hipotalamus bozulduğu takdirde birçok hormonda eksiklikler oluşmaktadır. Bu eksiklikler ise aşırı kilo alımı ve obeziteye neden olur
 5. Tiroit bezinde ki sorunlar: tiroit bezinin aşırı çalışması ya da hiç çalışmaması vücutta su toplanmasına ve aşırı kiloya sebep olur.
 6. Over hastalıkları: overlerde bulunan insülin miktarının yüksek olması da aşırı kiloya sebep olmaktadır.
 7. Pankreasta oluşan hastalıklar: pankreas hastalıkları insülin direncini yüksek tutar ve 2. Tip diyabete sebep olur.
 8. Uyku apnesi: bu apne sinir sistemlerini uyarır ve aşırı kilo alımına sebep olur.

Yapılan araştırmalara göre;

 1. Aşırı kilo yani obezite hasta da sistem açısından da hormon açısından da metabolizma açısından da dış görünüş açısından ve psikolojik açıdan sorunlar yaratmaktadır.
 2. Aşırı kilo alımları başta gelişmiş ülkelerde yaygın olmak üzere aynı zamanda gelişmek üzere olan ülkelerde de çok hızlı bir şekilde artmaktadır.
 3. Ülkemiz açısından bakıldığında en çok kilo alımı iç Anadolu bölgesinde olmaktadır. Ardına sırayı güney bölgeleri ve kuzey bölgeleri, batı bölgesi yer almaktadır. En az kilo fazlası olan bölgemiz ise doğu Anadolu bölgesidir.
 4. Kentlerde her zaman için kilo problemi daha çok yaşanmaktadır. Kırsal kesimlerde ise kentlere göre daha az kilo sorunları yaşanmaktadır. Bkz zayıflama
 5. Daha çok kadınlar da kilo problemi görülmektedir. Erkeklerde ise daha az problem vardır. Çünkü kadının doğum yapabilirliği özellikli doğum yaptıktan sonra alınan kiloların verilememesine sebep olmaktadır.

1 Ayda 8 Kilo Verdiren Diyet İzle

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git