Saç Bakımı Tüyoları

Saçlarınızın bakımlı olması için onlara özen göstermeli ve yaptığınız yanlışlardan vazgeçmelisiniz. Birçoğumuz sigara, stres, alkol, düzensiz beslenme ile yaşamımıza zarar verirken aynı zamanda saçlarımıza da zarar veriyoruz. Bu yüzden hayatımızı düzenli yaşamak hem kaliteli bir hayat sürmemize neden olacak hem de saçlarımıza faydalı olacaktır.

Sağlıklı yaşamanın yanında bizim de saçlarımız için yapabileceklerimiz var elbette. Saçlarımızı yıkarken, kuruturken ve tararken yapılan hatalarımızı bile önleyerek sağlıklı saçlara sahip olmak konusunda bir adım atabiliriz. İşte sağlıklı saçlara sahip olabilmek için birkaç tüyo;

Saçlarımızı Nasıl Yıkamalıyız?

Her insan farklı saç tipine sahiptir. Bu yüzden de saç tipimize uygun bir şampuan ve saç kremi seçmeliyiz. Saçların temizlenmesi için çok miktarda şampuan kullanmanıza gerek yok. Avucunuza dökeceğiniz fındık kadar şampuan saçlarınızın temizlenmesine yetecektir.

Şampuanı saç diplerinize doğru uygulayın. Saçlarınızın en çok kirlenen kısmı diplerdir. Ayrıca saçlarınızın uçları kırılgan olduğu için uçlara yapacağınız baskı saçlarınızı daha da fazla kıracaktır. Sadece saç diplerinizi şampuanlarsanız saçlarınızı durularken uçlara da yayılacak ve uçların temizlenmesine yeterli olacaktır.

Ayrıca durulama esnasında soğuk su tercih edin. Çünkü sıcak su saçlarınızı kurumasına neden olur ve saç derinizi tahriş eder.

Saçlarımızı Nasıl Kurutmalıyız?

Yoğun ısı, saç tellerimizdeki nemi azaltır bu da saçlarımızın güçsüzleşerek daha kolay kırılmasına neden olur. Kullandığımız yüksek ısılı fönler, maşalar ve düzleştiriciler de saç tellerini oldukça zarar verir. Saçlarımız için doğru olan banyodan çıkınca havluyla ovalamadan sararak, bütün ıslaklığını almasını beklemek ve nemliyken kendi halinde kurumasına olanak vermektir. Fakat hayat şartlarımız bazen buna müsaade etmediği için eğer saçlarınızı kurutmanız gerekiyorsa fönünüzün soğuk tarafını kullanmanızı tavsiye ederiz.  Kuaföre gitmeniz gereken durumlarda ise saçlarınıza fön öncesi koruyucu bakım kremi uygulayarak saçlarınızı geçici de olsa koruma altına alabilirsiniz.

Saçlarımızı Nasıl Taramalıyız?

Banyodan çıktıktan sonra (eğer saç kremi kullanmadıysanız) saçlarınız karmakarışık olacaktır. Bu karışıklıkları açmaya çalışırken de saçlarınızı yıpratmamanız içten değildir. Saç taramanın da kendine has bir yöntemi vardır. Öncelikle saçlarınızın yapısına göre tarak seçin. Eğer kalın telli, gür, dalgalı veya kıvırcık saçlara sahipseniz seçtiğiniz tarak geniş dişli olmalıdır. Fakat düz ve ince telli saçlara sahipseniz daha sık dişli bir tarak ile saçlarınızı taramalısınız. Tarağınızı kullandığınız süre ve temizlik de son derece önemlidir.  Haftada bir kere mutlaka şampuanla tarağınızı temizleyin. Tarağınızın eski olduğunu ise şu testle anlayabilirsiniz: Tarağın ucunu elinize bastırın ve elinizin üzerinde gezdirin. Eğer çiziliyorsa tarağınızla vedalaşmanın zamanı gelmiştir.

Fırçayı ise saçlarınız ıslakken kullanmayın. Islak saç daha hassas olduğu için hemen kırılacaktır. Fırçanızın ucu plastik kıllardan yapılmış ise saç diplerinize zarar verecektir. O yüzden hayvan kılından yapılmış bir fırça tercih edin. Saç fırçanızın da temizliğini ihmal etmeyin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git