Sağlıklı Saçlar İçin Faydalı Besinler

Saçlarımızın sağlıklı olması için şampuanlar, saç kremleri ve bakım kremleri alıyoruz. Bakım ürünlerinden kullanamadığımızda ise evde kendimize doğal maskeler ve kürler hazırlıyoruz. Peki, saçlarımıza dışardan müdahale ederken beslenmemizin de saçlarımız üzerinde olumlu etkiler yarattığını biliyor muydunuz? Saçlarınızın sağlıklı görünümü için aşağıdaki besinleri tüketirken aynı zamanda bu besinlerle kilonuzu da koruyabilirsiniz.

 İşte saçlarınızın sağlıklı uzamasını, parlak durmasını ve aynı zamanda fiziksel olarak güzel görünmenizi sağlayacak en önemli 10 besin;

1)      Somon Balığı: Saç derisinin sağlıklı olması için Omega 3 yağ asitlerini almamız gerekir. Somon balığı içerdiği bu besinle saçlarınıza canlı bir görünüm sağlar. Somon balığı aynı zamanda protein, demir ve B-12 vitamini içerir. Eğer vejetaryenseniz ve balık yiyemiyorsanız günde bir iki kaşık ketentohumu tüketmeye gayretin. Böylece balıktan alamadığınız Omega-3 yağ asitlerini keten tohumundan almış olursunuz.

2)      Ispanak: Ispanak A ve C vitamini, kalsiyum ve demir içerir. Ispanak içeriği itibariyle saçlarınız için doğal saç kremi gibidir. Saçlarınızı besler ve onarır. Sağlığınız açısından da vazgeçilmez ıspanaktan mutlaka tüketin.

3)      Fasulye: Fasulyenin içeriğindeki bitkisel protein, saçlarınızın gelişmesine yardımcı olur. Aynı zamanda çinko, demir ve biyotin içerir. Biyotin eksikliği çok sık görülmese de saçların çabuk kırılmasına neden olabilir. Çinko eksikliği ise saç dökülmesine neden olabilir.

4)      Fındık: Saç derinizin sağlıklı olması için selenyum içeren fındıktan tüketmenizde yarar var.  Tabi ki fındık gibi ceviz de saçlar için son derece faydalıdır.

5)      Tavuk: Protein eksikliği saçlarınızın renginin kaybolmasına ve zayıflamasına neden olur. Tavuk içerdiği yüksek kaliteli protein ile saçlarınızın sağlıklı olmasını sağlar.

6)      Yumurta: Yumurta da içerdiği biyotin, B-2 vitamini ve yüksek kaliteli protein ile saçları besler.

7)      Tahıllar: Tahıl içeren besinler B vitamini, demir ve çinko açısından zengin oldukları için saçlarınız açısından son derece faydalıdırlar.

8)      İstiridye: Afrodizyak açıdan son derece etkili olan istiridyeler aynı zamanda saçlarınızı sağlığı açısından da son derece önemlidirler. Saçlarımıza olan faydası ise saç mucizesi çinkoda gizli. Çinko, çok güçlü bir antioksidan olduğu için hem sağlığınız hem de saçlarınız için faydalıdır.

9)      Az Yağlı Süt ve Süt Ürünleri: Az yağlı süt, yoğurt gibi düşük yağ içeren ürünler saç gelişiminde son derece faydalı olan kalsiyum içerirler. Ayrıca süt ürünlerinin içinde bulunan kazein ve su da protein kaynağıdır. Hem saçınız hem de diyetiniz için uygun olan süt, yoğurt ve peyniri gün içerisinde mutlaka tüketin. Hatta bunların yanın da tahıllı ekmek de tüketirseniz saçlarınıza son derece faydalı olacaklardır.

10)   Havuç: İçerisindeki A vitamini gözlerinize faydalı olurken saç derinize de son derece fayda sağlar. Işıltılı ve hacimli saçlar için saç derinizin son derece sağlıklı olması gerekir. Gün içerisinde atıştırmalık olarak havuç yiyebilir, salatalarınıza ekleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git