Silikon taktırmak sağlık açısından sorun teşkil eder mi?

Silikon taktırmak sağlık açısından sorun teşkil eder mi?

Önce silikon nedir onu inceleyelim. Silikon metalik benzeri ya da yarı metalik bir materyaldir. Bileşimi silikon dioksit, silika ve oksijendir. Kuartz silikadır, deniz kumu ve kristaldir. Dünyada en çok bulunan materyal silikadır. Silikon jel, sıvı ve ya lastik kıvamındadır. Günlük kullandığımız el kremleri, ter önleyici deodorantlar, sabunlar, suya dayanıklı giysiler, hazır yemekler ve sakızlar içinde silikon içerir. Silikonla ilgili bazı merak edilen sorular vardır. Bunlar;

1- Protezle emzirebilir miyim işte kadınların en çok merak ettiği soru. Birçok kadın silikonlu olmasına rağmen sorunsuz bir şekilde bebeğini emzirir. Yapılan çalışmalarda protez takılı göğüsteki sütle normal göğüsteki süt arasında herhangi fark bulanamamıştır sütün kalitesi aynıdır. Ama protezi doğumdan sonra taktırmak daha faydalı olacaktır. Emzirme esnasında bazı meme enfeksiyonları gerçekleşebilir. Bu sebeple memede ağrı, kızarıklık ve sıcaklık artarsa mutlaka doktorunuzla görüşün.

2- hamile kalınca mememdeki silikonu çıkartmalı mıyım; hamileyken hayati bir tehlike yoksa narkoz almak bebeğe daha çok zarar verir. Hamilede aşırı korku ve endişe yoksa silikon çıkartmak için narkoz alınmamalıdır. Çünkü silikonun bebeğe zarar verdiği bilimsel bir şekilde açılanmamıştır.

3- silikon protezleri güvenli midir; yapılan araştırmalarda hazır sütte ve hazır mamada silikonlu bir memeden alınan sütten daha fazla silikon olduğu tespit edilmiştir. Yani tıbben memedeki protezin vücutta bir hastalığa sebep olmadığı saptanmıştır.

4- silikon protezi meme kanseri yapar mı; kadınlarda en fazla görülen kanser meme kanseridir. Her kanserli kadının on tanesinden sekiz tanesi göğüs kanseridir. Meme kanserinde 3 en önemli faktör aile geçmişidir. Bilimsel çalışmalarda silikon kanser yapar diye bir sonuca ulaşılmamıştır.

5- silikonla mamagrofi çekilir mi; silikonlu bir kadınla silikonsuz bir kadına çekilen mamagrofi farklı olabilir. Mamagrofi çekilirken bunu doktorunuza söylemelisiniz.

6- silikon meme protezi alerji yapar mı; vücutla en barışık olan materyal silikondur. Alerji yapması çok nadirdir.

7- silikonun ömrü ne kadardır; hiçbir protez ömür boyu kullanılmaz. Ortalama bir protezin ömrü on ila yirmi yıl arasıdır.

8- silikon ameliyatından sonra günlük yaşama ne zaman geçerim; ameliyattan sonra ilk bir hafta pek rahat değildir. Günlük hayata dönüş dört ile altı hafta arasıdır. İlk üç ay zor sporlardan, yüzmeden ve ağır yük kaldırmadan kaçınılmalıdır.

Göğüs büyütmek için farklı yöntemlerde vardır. Kremler ve haplar doğal olduğu söylense de tavsiye edilmez.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git