Akne Nedir ve Neden Görülür ?

Merhaba Sevgili Ziyaretçiler,

Bugün sizlere akne diğer bir deyişle sivilce konusunu ele alıyoruz. Sivilceler özellikle kadınların korkulu rüyasıdır. kadınlar için çok değer verdikleri ciltlerinin bir sivilce ile bozulması çok can sıkıcı bir durum olarak gözlenmekltedir. Peki akne nedir ve nasıl oluşur eğer oluşum sebeplerini bilirsek daha kolay bir şekilde hiç bir işlem uygulamadan korunması gereken şeylerden uzak durarak akne oluşumunu engelleyebiliriz.
Akne Nedir?
Akne kıl kökleri ve yağ bezelerinin intihaplanmasına denir ve özellikle yüz, alın çene burun cevresi sırt ve gögüs arasıdır. Özellikle bu bölgelerde akne oluşumu gözlenebilir.
Akne Oluşumunun Sebepleri Nelerdir?
Yağ bezelerin büyük bir bölümü kıl köklerinin içerisindedir ve bu kıl köklerinden cilde açılan bir kanal vardır. akne ise bu kanallarda meydana gelen tıkanma ve intihaplanmayla oluşur.
1. Yağ bezeleri tarafından salgılanan sebum cildi koruma özelliğine sahiptir sebu kıl köklerinden dışarı çıkamadığı zaman birikir ve akne oluşmasına neden olur.
2. Cilde ulaşan kıl köklernin yağ kanallarının tıkanması ile oluşur.
3. Yağ kanalları içerisine enfeksiyon oluşması mikrop üremesi sonucunda akne meydana gelir.
4. Özellikle stres yağ bezelerinin aktivasyonunu arttırır ve akne oluşmasına neden olur.
5. Kalıtım etksi büyüktür yani akne çoğunlukla genetik bir durumdur. Aileden gelen cilt yapınasına göre de akne oluşumu gözlenebilir.
6. Özellikle bayanların yanlış kullandıkları ve kalitesiz ürünlerin sebep olduğu kozmetik ürünleri akne oluşumuna sebep olur.
7. Bazı kullanılan ilaçların cilt üzerinde ki etkilerinden birisi de akne oluşumuna neden olur.
8. Bulunduğu mevsimine göre ısı değişimleri bazı ciltler de akne oluşumu nedenlerinden birisidir.
9. Bazı mesleklerden kaynaklanan kimyasal maddeler boya vs gibi ürünler de akne oluşumu sebeplerindendir.
10. Özellikle terlemek sivilce oluşumu arttıran faktörlerden birisidir.

Bu sebeplerden kaynaklanan akne oluşumunu önlemek belirtilen nedenlerden korunma ile sağlanabilir. Akne oluşumu özellikle ergenlik çağların da görünen bir durumdur.

Prenses…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git